Erkeklerin cinsiyet eşitliği mücadelesine katılmasını teşvik eden “White Ribbon” örgütü, “toksik erkeklik” olarak tabir edilen, erkek olmaya dair toplumun sakıncalı bekletilerinden, oğlan çocuk ve genç erkeklerin zarar görmemesi adına 10 maddelik bir öneri listedi yayımladı.

 1. SAĞLIKLI HER DUYGUYU ÖRNEK ALMASINI SAĞLAYIN.
  Oğlan çocukları için; -toplum hep tersini söyleyeceği içinözellikle hüzün, kayıp, hayal kırıklığı, ve sevinç gibi çeşitli duyguları ifade ettiğinizi görmek çok önemlidir.
 2. DUYGULARINIZI TANIMLAYIP İFADE EDİN.
  Verdiğiniz tepkinin sebebini açıklamak çocukların duyguları anlamalarına destek olur: “Üzgün ve kırgın olduğum için ağlıyorum,” “Gök gürlediği için korkuyorum.”
 3. TOPLUMSAL CİNSİYET KALIPLARI VE ETKİLERİ HAKKINDA SOHBET EDİN.
  Duygularımızı paylaşmamanın bize bastırılmış hissettirebileceğinden, bu bastırılmışlığın öfke ve hayalkırıklığı ile şiddete sebep olabileceğinden bahsedin.
 4. FİZİKLSEL GÜÇ İLE GÜÇLÜ BİR KARAKTERE SAHİP OLMANIN ARASINDAKİ FARKLARI ANLATIN.
  Oğlanların; duygularını ifade etmenin çok sağlıklı olduğunu, ve güçlü olmanın kaslarla alakalı olduğu kadar nazik, saygılı ve anlayışlı olmakla da alakalı olduğunu duymaya ihtiyaçları vardır.
 5. KENDİLERİNİ İFADE ETMELERİNİ TEŞVİK EDİN.
  “Erkek kalıbı”ndan çıkıp bu cinsiyet rolü dışındaki davranış ve ifade biçimlerini benimsemelerinde hiçbir sorun olmadığını anlamalarına destek olun.
 6. SAĞLIKLI MASKÜLENLİKLERİ FARK EDİN.
  Sağlıklı maskülenlik genellemelerden uzak, nezaket, empati ve barışçıl etkileşimlere teşvik ederken oğlanların kendileri gibi olmalarına alan açar.
 7. CEZALANDIRMAK YERİNE OLUMLU DİSİPLİNE BAŞVURUN.
  Çocukların davranışlarını bedene yönelik ve cezalandırıcı bir tutumla kontrol etmek onlara hem olumsuz örnek olur, hem de başkalarıyla anlaşma becerilerinin gelişmesini engeller. Çocukların iş birliğini kazanmak için mantıkla açıklamak, süre belirlemek, hataları affetmek, istenen davranışları onaylamak gibi daha olumlu alternatifleri değerlendirin.
 8. ONAY KAVRAMINI ÖĞRETİP MODELLEYİN.
  Gündelik hayattan örnekler kullanarak onaydan bahsetmek için hiç bir zaman çok erken değildir: oyuncak ödünç almadan izin istemek, arkadaşına sarılmadan sormak, çocukların sınırlarına saygı duymak. İlerleyen yaşlarda da sağlıklı ilişkilerin temeli olarak onaydan bahsedebilirsiniz.
 9. TOPLUMSAL CİNSİYET VE CİNSEL ÇEŞİTLİLİĞİ ANLAMALARINA DESTEK OLUN.
  Bazen erkeklerin erkeklerden, kadınların kadınlardan hoşlanabileceklerini, herkesin dış görünüşü ile kendini nasıl hissettiğinin aynı olmayabileceğini, ve bazı insanların kendini kız ya da oğlan olarak tanımlamayabileceğini anlatın.
 10. TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ HAKKINDA EĞİTİN.
  Destekçi olmanın tanımını öğrenmelerine, ve toplumsal cinsiyet temelli şiddet, cinsiyetçilik, ırkçılık, homofobi ve transfobiye karşı durmalarının önemini kavramalarına örnek ve destek olun.

Çeviri: Seksolog, danışman ve eğitmen Rayka Kumru

Kaynak: raykakumru.com