YSK, sığınakta kalan kadın seçmelerin, durumuna ilişkin açıkladığı kararda, adının ve soyadının ilk harflerine, T.C kimlik numarasının ortasında yer alan 5 karakterin gizlenmesine hükmetti.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın başvurusu üzerine sığınakta kalan kadın seçmenlerle ilgili karar aldı.

Depremden etkilenen ve başka sığınma evlerine geçişi sağlanan, aynı sığınma evlerinde kalmaya devam eden, 17 Mart’tan sonra güvenlikleri nedeniyle adres değiştirmek zorunda kalan kadınların durumuna ilişkin Kurul’dan görüş istendi.

Konuyu görüşen  YSK, sığınakta kalan kadınların İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına bildirilmesi halinde seçim günü asılacak sandık seçmen listesinde, adının ve soyadının ilk harflerine yer verilmesine, adres bilgilerinin, ana adının, baba adının, doğum tarihi ve doğum yeri bilgilerinin tamamının, T.C kimlik numarasının ortasında yer alan 5 karakterin gizlenmesine hükmetti.

Ayrıca Kurul, sandık kurulunca kullanılacak sandık seçmen listesinde tüm verilere tam olarak yer verilmesine, bu seçmenler yönünden bilgi verilerek ve onay alınarak seçmen sorgulama ekranının kapatılmasına karar verdi.

 

Kaynak: Bianet