Sığınma evlerinde kalan ve son 6 seçimdir adreslerinin öğrenilmesi endişesiyle oy kullanamayan kadınlar, bu seçim de oy kullanamayacak. 31 Mart seçimlerinde 30 bin olan sayının artacağı belirtiliyor.

Ardıl Batmaz

DİYARBAKIR – 14 Mayıs genel seçimleri öncesi Türkiye’de sığınma evlerinde kalan on binlerce kadın oy kullanamayacak. Altı seçim döneminden beri en temel vatandaşlık haklarından bile mahrum kalan kadınlar, bu seçim de oy veremeyecek. Kadınların oy kullanabilmesine yönelik YSK’nin bir hamlesi olsa da Türkiye Kadın Hakları Federasyonu Başkanı (TKDF) Canan Güllü atılan bu adımı yetersiz buluyor.

SEÇİM KURULU UYGUN GÖRÜRSE TEDBİR ALINACAK

31 Mart yerel seçimlerinde sığınma evlerinde kalan 30 bine yakın kadın, adreslerinin Yüksek Seçim Kurulu’nun internet sitesinden öğrenilebileceği endişesiyle sandık başına gitmedi. Her seçim döneminde olduğu gibi bu dönem de sığınma evinde güvenlik korkusu, endişesi ve tehlikesi nedeniyle yaşayan kadınlar, ikametgahının bulunduğu yerde kendisine tehlike arz edecek biriyle karşılaşma ihtimaline karşı sandık başına gitmemeyi planlıyor.

YSK’nin 19.03.2023 tarihli 2023/176 sayılı kararına göre koruma kararı aldıran kadınların oy kullanması için bazı adımlar atıldığı görülüyor. YSK’nin kararına göre ‘koruma kararı bulunan’ seçmenin, durumunu ilçe seçim kurulu başkanlığına bildirmesi ve ilçe seçim kurulu başkanlığınca ‘uygun görülmesi’ halinde bazı tedbirler alınıyor.
Bu tedbirler kapsamında sandık çevresine asılacak sandık seçmen listesinde kadının adının ve soyadının ilk harflerine yer verilecek. Kadının adres bilgileri, ana adı, baba adı, doğum tarihi ve doğum yeri bilgilerinin tamamı “” işareti ile gizlenirken T.C. Kimlik numarasının ortasında yer alan 5 karakter de yine “” işareti ile gizlenecek. Seçmen sorgulama ekranı da bu seçmen yönünden kapatılacak ve seçmene bilgi verilerek onayı alınacak.

‘NEREDE OY KULLANACAKLARINA YÖNELİK BİR İBARE YOK’

YSK’nin almış olduğu kararda sığınma evlerine değinilmediğini belirten Türkiye Kadın Hakları Federasyonu Başkanı Canan Güllü, “Sığınma evindekiler yine oy kullanamıyor. Koruma kararı aldırmamış ama sığınma evine gitmiş kadınların nerede oy kullanacağına dair bir ibare bulunmuyor. Sığınaktaki kadınların oy kullanması yönünde seçim kurulunun yazılı bir beyanının olmamasını ve kadınların kendilerinin ilçe seçim kurulu başkanlığına giderek müracaat ettirilmesini eleştiriyoruz” diyor.

‘6284’ÜN TARTIŞMAYA AÇILMASINDAN ÖTÜRÜ ÇOĞU KADIN OY KULLANMAYA GİTMEYECEK’

YSK’nin oy kullanmada birey olarak şiddet gören kadınları görmüş olmasını olumlu bulan ancak atılan adımın yetersiz olduğunu düşünen Güllü, 6284 sayılı ‘Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un Cumhur İttifakı tarafından tartışmaya açılmasının, şiddet gören kadınların kendilerini koruma içgüdüsünü daha çok ortaya çıkaracağını ve dolayısıyla çoğu kadının oy kullanmaya gitmeyeceği söyledi:
“Katıldığı bir TV programında açıkça sorulan 6284 sayılı kanun ile ilgili olarak Sn. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘6284 sayılı Kanun’u kaldırmayacağız’ demediği için, bu kirli siyasi pazarlıkta şiddet görmüş, koruma kararı almış, sığınakta kalmış kadınlar kendi haklarının içerisinde yalnız bırakıldı. Bu da kadınların sandığa gitmesi ya da yaşam haklarını önemseyen bir iktidar olmamasının göstergesidir.”
31 Mart yerel seçimlerinde yaklaşık 30 bin kadının oy kullanamadığını hatırlatan Güllü, 14 Mayıs’ta gerçekleşecek genel seçimlerde bu sayının artacağını söylüyor.

Kaynak: gazeteduvar.com.tr