2024 Mayıs Ayında Erkekler Tarafından 40 Kadın Öldürüldü, 20 Kadın Şüpheli Şekilde Ölü Bulundu.

2024 Mayıs Raporu*

Mayıs Ayında 40  Kadın Cinayeti, 20 Şüpheli Kadın Ölümü

Türkiye’de kadın cinayetlerini durdurma mücadelemiz 14 yıldır devam ediyor. Platform olarak, ihtiyacı tespit ettiğimiz 2010 yılından itibaren kadın cinayeti verilerini kamuoyuna açıklıyoruz. Bakanlıklar ise sistematik şekilde maalesef kadın cinayeti verilerini tutmayıp paylaşmıyor. Kadın cinayeti ve şüpheli kadın ölümleri gerçekliğini açıklamakla birlikte, kadın cinayetlerini durdurmak için somut çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi de devletin görevidir. Bu görevin yerine getirilmesi için de ilgili tüm bakanlıkların, tüm mekanizmaların harekete geçirilmesi için mücadeleye devam edeceğiz.

20 kadının hangi bahane ile öldürüldüğü tespit edilemedi.

Bu ay 40 kadın cinayeti işlenmiş, 20 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulunmuştur. Öldürülen 40 kadından 14’ü boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesi ile, 2’si annelerinin baba hakkında tedbir kararı çıkarma bahanesiyle, 1 ‘i kızını korurken, 3’ü ekonomik bahanelerle öldürüldü. 20’sinin ise hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemedi. 20 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor.

Her biri birer yaşam olan kadın kardeşlerimizin isimlerini sizinle paylaşmak isteriz:

KADIN CİNAYETLERİ

Edanur K.

Buse Erkin

Gülay Akça

Emine Kuvara

Merve Kuvara

Saadet Çay

B. S. İ.

Nadya Zorlu

Hatice Ebem

Vezire Ertürk

Güneş Yıldıztan

Fidan Cantemir

Zeynep Özdemir

Dilara Günana

Hasret Öztürk

Nisanur Öztürk

Aylin Pekin

Sevim Duman

Bahar Kaban

Nazegül Orhan

Meryem Karakoçak

Zeliha Kaptıkaçtı

Media Almahmoud

Hanife Yılmaz

Rümeysa Meriç Özcan

Mükerrem Yılmaz

Semiha Sözer

Ayşe Çiçek

Hangül Ciğerli

Kader Yıldırım

Nagihan Can

Fatma Can

Zahra Nojioua

Serap Doğan

Başak Tekin

Nazmiye Şahin

Fatmanur Şahin

Zeynep Kılıç

Aslı Kılıç

Ayfer Koçak

 

ŞÜPHELİ KADIN ÖLÜMLERİ

Adliye Uluçay

Saadet Yürektürk

Emine Güzel

Sevgi Eren Koç

Zarın Mardani

Behiye Suda

Selen Bilgin

Gaye Hatice Gülen

Hasibe Babir

Nazlı Akdoğan

Zinnetnur Ayar

B. D.

İrem Er

Hatice Turan

S. B.

Ashfaq Ahmad Qureshi

Noha Mahmoud

ve ismi belirlenemeyen 3 kadın

 

İllere göre Mayıs ayının kadın cinayetleri verileri ise şöyle:

KADIN CİNAYETLERİ

Ankara

6

Aydın

1

Bursa

2

Çorum

2

Diyarbakır

1

Elazığ

1

Erzurum

1

Gaziantep

1

İstanbul

7

İzmir

1

Kayseri

1

Kırşehir

1

Kilis

2

Kocaeli

2

Manisa

3

Mardin

1

Mersin

1

Muğla

1

Sakarya

1

Samsun

2

Şırnak

1

Yalova

1

 

ŞÜPHELİ KADIN ÖLÜMLERİ

Ankara

1

Antalya

1

Bartın

1

Burdur

1

Gümüşhane

1

Hatay

1

İstanbul

6

Kocaeli

1

Konya

1

Sakarya

1

Samsun

1

Şanlıurfa

2

Yalova

1

Zonguldak

1

Kadınlar kimler tarafından öldürüldü?

Mayıs ayında öldürülen 40 kadının 15’i evli olduğu erkek, 6’sı babası, 4’ü birlikte olduğu erkek, 4’ü tanıdığı biri, 3’ü akrabası, 2’si eskiden evli olduğu erkek, 2’si eskiden birlikte olduğu erkek, 1’si kardeşi, 1’i oğlu, 1’i tanımadığı biri tarafından öldürülmüştür. Bir kadının failinin yakınlığı tespit edilememiştir. Bu ay kadınların %38’i evli olduğu erkek tarafından öldürüldü.

Kadınlar en çok evlerinde öldürüldü

Kadınların 25’i evinde, 6’sı sokakta, 2’si arabada, 2’si ıssız yerde, 2’si işyerinde öldürülmüştür. 3 kadının nerede öldürüldüğü tespit edilememiştir. Bu ay öldürülen kadınların %63’ü  evlerinde öldürüldü.

Kadınlar en çok ateşli silah ile öldürüldü

Bu ay öldürülen kadınların 19’u ateşli silahlarla, 13’ü kesici aletle, 4’ü boğularak, 2’si yakılarak, 1’i yüksekten atılarak öldürüldü. Bir kadının ölüm şekli tespit edilemedi. Bu ay öldürülen kadınların %48’i ateşli silah ile öldürüldü.

 

9. Yargı Paketine de 6284’e Saldırılara da Geçit Yok

Anayasa Mahkemesi, eşitliğe aykırı olduğu gerekçesiyle kadınların evlenmeden önceki soyadını kullanabileceklerini belirtmiş ve kadının evlilik sonucunda soyadını değiştirmesi ile ilgili kanun maddesini iptal etmişti. Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararının üzerinden 6 ay geçmesine rağmen bu karar dikkate alınmıyor. 9. Yargı Paketi’nin taslağına göre; kadınlar soyadlarını tek başına kullanamayacak. 9. Yargı Paketi’nin soyadı düzenlemesi hukuksuzdur.  Yıllardır verilen soyadı mücadelesi, kadınların kimlik mücadelesidir, var olma mücadelesidir. Kazanmak için uğraştığımız hiçbir hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz.

 

Taslakta ayrıca 6284’ü işlevsiz hale getirmeye çalışan düzenlemeler bulunuyor. Koruma kararlarını ihlal eden erkeklere verilen zorlama hapsine itiraz edilebileceği belirtiliyor. Hali hazırda uygulamasında eksiklikler olan zorlama hapsine itiraz yolu açılarak kadınların ve çocukların korunması engellenecek. Bu kadınların aleyhine bir düzenleme olup yaşamlarını riske atarken, şiddet faillerini cesaretlendirmektedir. 6284 kırmızı çizgimizdir. Asla dokundurtmayacağız.

 

Aileyi Değil Kadını Güçlendir

15 Mayıs “Dünya Aile Günü”  nedeniyle, aynı gün 2024-2028 yıllarını kapsayan “Aileyi Koruma ve Güçlendirme Eylem Planı” tanıtımı yapıldı ve Resmî Gazete’de bir uygulama genelgesi yayınlandı. Sanki İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede çekilen kendileri değilmişçesine eylem planının stratejik hedeflerinde “mevcut hukuki düzenlemelerin gözden geçirilerek eksikliğin tespit edilmesi ve aile odaklı çözümlerin getirilmesi” yer alırken yıllardır meydanlarda söylediğimiz “anayasayı yasayı sözleşmeyi uygula” taleplerimiz göz ardı edildi. Üstelik iş birliği yapılacak kurum ve kuruluşlarda sivil toplum kuruluşlarının bulunması gerekirken kadınların şikayetlerini geri çeviren Polis Akademisi Başkanlığı tercih edildi. Bu eylem planında “aileye yönelik riskleri ve iyilik halini ölçen aile endeksi” oluşturulması ile “boşanma oranının en yüksek olduğu ve doğurganlık hızının en düşük olduğu üç ilde çalışma yapılması” hedeflendi. Nitekim bu hedefe bizler gibi sivil toplum kuruluşlarını dahil etmek yerine TÜİK’le iş birliği yapılması eklendi. Türkiye’nin öncelikli sorunu olan evde, işyerinde, sokakta her ay öldürülen kadınlar, nüfus artırma hedefinin öznesi haline getirildi.

 

Kadın Cinayetlerinin Şüphede Bırakılmasına İzin Vermeyeceğiz

İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmasının üzerinden 13 yıl geçti. Kadın cinayetleri ve şüpheli ölümlerle mücadelede en önemli uluslararası çözümlerden biriydi. Adalet Bakanı “Kadına yönelik şiddet sadece Türkiye’nin değil dünyanın sorunu” demişken uluslararası çözümlerin, İstanbul Sözleşmesi’nin hem yerel hem de uluslararası bağlamda ne denli önemli olduğunu anlayamıyorlar.

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı alındığından bu yana kadın cinayetleri ve şüpheli ölümler katlanarak arttı.  Birçok kadın cinayeti gizli kalmaya, kaza süsü verilmeye devam ediyor.  Yalova’da Semiha Sözer uçurumdan düşerek ölmüştü. Başlarda kazayla düştüğü söylenen Semiha’nın evli olduğu erkek tarafından uçurumdan itildiği ortaya çıktı. Gölcük’te Rümeysa Meriç Özcan’ın trafik kazasında öldüğü düşünülüyordu. Ancak birlikte olduğu erkek tarafından iple boğularak öldürüldüğü ve sonrasında trafik kazası süsü verildiği öğrenildi.  İstanbul’da Pelin Köksal ve Selen Bilgin aynı doktor tarafından ilaç enjekte edilerek öldürüldüğünden şüpheleniliyor. Ancak şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Ankara’da Ayfer Koçak, akrabası tarafından kendi evinde boğularak öldürüldü. Fail daha sonra cinayete kaza süsü vermek için Ayfer’in eline bir sigara koyup evi yakmaya çalıştı. Fail şu an tutuklu olarak yargılanıyor. Şüpheli ölümlerin aydınlatılması için etkin soruşturma yapılsın. Failler cezalandırılsın.

 

Cinsel Şiddet Artıyor, Cezasızlık Failleri Koruyor

Çocuklar ve kadınlar cinsel şiddet tehdidi altında yaşamaya devam ediyor. Sultanbeyli’de 13 yaşındaki A.A. 15 kişi tarafından sistematik bir şekilde cinsel istismara uğradı. Sanık avukatı çocuğun okul eteğinin boyu hakkında uyarı alıp almadığını sordu. 2019 yılında 7 yaşındaki çocuk, öz babası ve üvey abisi tarafından defalarca cinsel istismara maruz bırakılmış ve kamera kaydı olmadığı gerekçesiyle sanıklar 2022 yılında beraat etmişti. 2 yıl sonra sanık suçunu itiraf etti.

İstanbul’da Buse Berfi Yılmaz birlikte olduğu Ahmet Hasan Yılmaz tarafından defalarca darp edildi. Kafatasında 2 kırık, vücudunda ısırık, tırmalama ve darp izleri olan Buse şu an bilinci kapalı şekilde tedavi görüyor fakat sanık hala serbest. Şiddet faillerinin hukuksuz bir şekilde özgürce sokaklarda gezebiliyor olmasının sorumlusu siyasi iktidardır. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un “Kadına yönelik şiddet sadece Türkiye’nin değil dünyanın sorunu” demesi de devlet kurumlarının bu cezasızlık politikalarını ne kadar benimsediğinin bir kanıtıdır. Kadına şiddet tüm dünyanın sorunu olsa da İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek Türkiye’nin sorunudur.

 

Mayıs Ayı Dava Gelişmeleri

Manisa’da direksiyon eğitmeni Önder Lafçı, kaçırmaya çalıştığı üniversite öğrencisi Hilal Sultan Kırgöz’ü vurarak ölümüne neden oldu. Mahkeme, Lafçı’ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Ocak ayında oğlu tarafından ateşli silahla vurularak öldürülen Mine Akgül’ün davasında fail B. A., olası kast ile öldürmek suçundan müebbet hapis cezası verildi, failin yaşı küçük olmasından ve iyi halden indirim yapılarak 19 yıl 2 ay hapis cezası verildi.

Adana’da 2022 yılında öldürülen Bahar Torun’un öldürülmesine ilişkin Burak A. hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Savcılığın hazırladığı iddianamede, hakkında uzaklaştırma kararı bulunan sanığın saldırıdan önce elektronik kelepçesini kırdığı belirtildi. Burak A’nın ağırlaştırılmış müebbet ve 7 yıla kadar hapsi istendi.

Ankara’da öldürülen avukat Belen Nesil Coşğun’un davasında fail Muhammet Balcı hakkında kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

İstanbul Beylikdüzü’nde, hemşire Selen Bilgin hastane odasında ölü bulundu. İddiaya göre, birlikte olduğu doktor Fatih A.’nın enjekte ettiği ilaç sonucu hayatını kaybetti. Şüpheli doktor, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Konya’da Tayfur Kılıç, evli olduğu Bedriye Kılıç’ı boğarak öldürüp uçuruma attığını itiraf etti. Mahkeme, Kılıç’a indirim uygulamadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Bedriye Kılıç’ın cesedi hala bulunamadı.

Osmaniye’de Salim Koyuncu, evli olduğu 4 aylık hamile Hediye Koyuncu’yu 25 yerinden bıçaklayarak öldürdü. Koyuncu, “Adam değilsin” sözleri üzerine kendini kaybettiğini savundu. Mahkeme, Koyuncu’ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi ve indirim uygulamadı.

Muğla’nın Milas ilçesinde, 18 yaşındaki Zehra Bayır, çalıştığı eğlence mekanında alacak meselesi yüzünden işletme sahibi İlimter İlter tarafından başına sert cisimle vurularak öldürüldü ve cesedi havuza atıldı. Mahkeme, İlimter İlter’e ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Muş’ta 2021 yılında evli olduğu Makbule Sevinç’i araçtan düşerek öldürdüğünü iddia eden Necat Sevinç’e verilen müebbet hapis cezası bozuldu. Yeniden görülen davada mahkeme, Sevinç’i “neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama” suçundan 15 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Bursa’da Ertan Arıç, kıskançlık nedeniyle tartıştığı evli olduğu Sabriye Arıç’ı 32 yerinden bıçakladı. “Eşe karşı kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 18 yıl hapis cezası verilen Arıç’ın cezası, olay sonrası ambulans çağırması, pişmanlık duyması ve iyi hal indirimi yapılarak 15 yıla indirildi.

Erzurum’da Ahmet Yavuz Köşebent, annesini öldürüp babasını yaraladı. Mahkeme, sanığın akli dengesi yerinde olduğuna karar verdi ve annesini öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Ancak, iyi hal indirimi uygulanarak ceza müebbete çevrildi. Babasını yaralama suçundan verilen 18 yıl hapis cezası da 15 yıla indirildi.

Şüpheli kadın ölümleri derhal aydınlatılmalıdır

Bir süredir raporlarımızda da açıkladığımız gibi intihar, kaza veya doğal ölüm gibi gösterilen şüpheli kadın ölümleri ve şüpheli bir şekilde ölü bulunan kadın sayısında pandemi süreciyle birlikte çok ciddi bir artış yaşanmaktadır. Şüpheli kadın ölümleri, maalesef kadın cinayetlerinden daha da zorlu olabilmektedir. Kadınların öldürülüp öldürülmediği, gerçekten kaza ile mi öldükleri, kadınların toplumsal cinsiyet temelli öldürülüp öldürülmediği (kadın cinayeti olup olmadığı), intihar edip etmedikleri veya intihara sürüklenip sürüklenmediklerinin açığa çıkarılması gerekmektedir.

Zonguldak’ta sahile vuran kadın cesedi, yanında bulunan seçmen kağıdı sayesinde 58 yaşındaki Saadet Yürektürk olduğu belirlendi. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesinde kaybolan Emine Güzel, 8 saat sonra dere yatağında ölü bulundu.

Hatay’da mantar toplamaya giden bir kadın, ormanda öldürülmüş halde bulundu.

Samsun’da 5 aylık hamile olan 25 yaşındaki Eda Nur Sönmez, evinde iple asılı halde ölü bulundu.

Antalya’da 59 yaşındaki Ashfaq Ahmad Qureshi, kanlar içerisinde ölü olarak bulundu. Kadının boynunda ve kolunda bıçak kesileri bulunurken, birlikte yaşadığı oğlu polis tarafından şüpheli olarak gözaltına alındı.

Mayıs ayında kadınlar ile ilgili neler oldu?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi ücretsiz HPV aşısı uygulamasına başladı. Uygulamadan ilk etapta sosyo ekonomik yardıma ihtiyacı olan bireyler yararlanacak.

Avukat Feyza Altun, şeriat karşıtı paylaşımı nedeniyle “halkın belirli bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçundan 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 16. TÜKD Önder Kadın Ödül Töreni’nde Onur Ödülü aldı.

Peru hükümeti, yayınladığı Temel Sağlık Sigortası Planı’nda trans kimlikleri akıl sağlığı sorunu olarak sınıflandırdı.

Mayıs ayında öldürülen 40  kadının yaşam mücadelesi hikayeleri

Ankara’da 28 yaşındaki Edanur K., sokakta tartıştığı S.K. tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Olaya engel olmaya çalışan Nur G. ise yaralandı.  Fail gözaltına alındı.

Kayseri’de 23 yaşındaki bir çocuk annesi Buse Erkin, babası Yunus Yılmaz tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Failin 38 suç kaydı olduğu ortaya çıktı. Fail tutuklandı.

İstanbul’da 54 yaşındaki Gülya Akça, eski iş ortağı Hüseyin Çizmeci tarafından silahla vurularak öldürüldü. Fail olayın ardından intihar etmeye çalıştı.

Kilis’te Yusuf Kuvara, 23 yaşındaki evli olduğu Merve Kuvara’yı ve kızı 8 yaşındaki Emine Kuvara’yı boğarak öldürdü. Fail olayın ardından intihar etti.

Samsun’da iki çocuk annesi öğretmen Saadet Çay, boşanma aşamasında olduğu Adem Çay tarafından öldürüldü.  19 farklı suç kaydı olan fail tutuklandı.

Ankara’da 16 yaşındaki B.S.İ., kardeşi E.İ tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Fail gözaltına alındı.

Mersin’de 33 yaşındaki bir çocuk annesi Nadya Zorlu, boşanma aşamasında olduğu İbrahim zorlu tarafından silahla vurularak öldürüldü. Fail, olayın ardından intihar etti.

Manisa’da 39 yaşındaki 3 çocuk annesi Hatice Ebem, evli olduğu Mirza Ali Ebem tarafından ateşli silahla vurularak öldürüldü.  Fail tutuklandı.

Diyarbakır’da 32 yaşındaki 2 çocuk annesi Vezire Ertürk, evli olduğu Mehmet Ertürk tarafından “su getirmediği” bahanesiyle bıçaklanarak öldürüldü. Fail tutuklandı.

Kocaeli’nde 2017 yılında 27 yaşındaki Güneş Yıldıztan sığınma evinde kaldığı süreçte kaybolmuştu.  Güneş Yıldıztan’ın evli olduğu Nihat Yıldıztan ve akrabaları tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı. Olayla ilgili 26 kişi gözaltına alındı.

Kırıkkale’de 43 yaşındaki 3 çocuk annesi Fidan Cantemir, aynı yerde çalıştığı Emrah Bahadır tarafından öldürüldü. Emrah Bahadır, Fidan Cantemir’i uzun bir süre taciz etti. Bu yüzden Fidan uzaklaştırma kararı aldı, şikayetçi oldu, iş yerini değiştirdi. Fail tutuklandı. Fidan ise 20 günlük yaşam mücadelesini kaybetti.

Gaziantep’te 44 yaşındaki Zeynep Özdemir evli olduğu Halil Özdemir tarafından ateşli silahla vurularak öldürüldü. Zeynep Özdemir’in oğlu İbrahim Eren Özdemir ve kızının evli olduğu Hanifi Bozkurt da ağır yaralandı.

Elazığ’da 25 yaşındaki 1 çocuk annesi Dilara Günana kaybolduktan 8 gün sonra toprağa gömülü halde bulundu. Daha sonra akrabası Volkan Kaplan tarafından “telefona bakmak istediği” bahanesiyle öldürüldüğü öğrenildi.

Ankara’da yaşayan 33 yaşındaki 2 çocuk annesi Hasret Öztürk evli olduğu komiser yardımcısı Veysel Öztürk tarafından beylik tabancasıyla vurularak öldürüldü. Fail, çocukları Nisanur ve Mustafa’yı da aynı silahla vurarak öldürdü ve daha sonra intihar etti.

Aydın’da yaşayan 48 yaşındaki 1 çocuk annesi Aylin Pekin, 3 aydır kendisini takip eden Mehmet Şah Yeşilova tarafından ateşli silahla vurularak öldürüldü. Aylin Peker’in fail hakkında şikayetçi olduğu ve polisin faili uyarmasından sonra failin cinayeti işlediği öğrenildi.

İzmir’de 34 yaşındaki Sevim Duman eskiden evli olduğu Birkan Erkan tarafından ateşli silahla vurularak öldürüldü. Fail daha sonra aynı silahla intihar etti. Failin 1 aylık tedbir kararı olmak üzere 3 adet suç kaydı olduğu öğrenildi.

İstanbul’da yaşayan Bahar Kaban işe giderken eskiden birlikte olduğu Gökhan Y. tarafından sokak ortasında ateşli silahla vurularak öldürüldü. Bahar Kaban’ın fail tarafından uzun süredir takip edildiği ve fail hakkında şikayetçi olduğu öğrenildi.

Çorum’da yaşayan Nazegül Orhan ve kardeşi Meryem Karakoç, Nazegül Orhan’ın boşanma aşamasında olduğu Hasan Orhan tarafından ateşli silahla vurularak öldürüldü. Fail daha sonra intihar etti.

Şırnak’ta yaşayan Zeliha Kaptıkaçtı birlikte olduğu K.Ö. tarafından “yolda yürürken başkalarına baktığı ve kıskandığı” bahanesiyle bıçaklanarak öldürüldü.

Mardin’de 28 yaşındaki Media Almahmoud evli olduğu A.A. tarafından 10 yerinden bıçaklanarak ölüdürüldü.

Muğla’da 2 çocuk annesi Hanife Yılmaz birlikte olduğu Hasan Bulut tarafından üzerine benzin dökülüp ateşe verilerek öldürüldü.

Kocaeli’nde 18 yaşındaki Rümeysa Meriç Özcan birlikte olduğu T.A. tarafından cinsel birlikteliği reddettiği bahanesiyle önce darp edildi daha sonra da fail, boynuna ip geçirip kamyonetin kapısına bağlayarak kamyoneti uçurumdan sürükleyerek Rümeysa Meriç Özcan’I öldürüldü.

Sakarya’da 64 yaşındaki Mükerrem Yılmaz oğlu Ö.Y. tarafından kendisine para vermediği bahanesiyle üstüne benzip döküp yakılarak öldürüldü.

Yalova’da 15 ay önce uçurumdan düşerek hayatını kaybeden Semiha Sözer’in evli olduğu Erdal Sözer tarafından uçurumdan itilerek öldürüldüğü ortaya çıktı.

İstanbul’da 47 yaşındaki Ayşe Çiçek, evli olduğu Şinasi Çiçek tarafından pompalı tüfekle öldürüldü. Fail daha sonra aynı silahla intihar etti.

Erzurum’da 73 yaşındaki 3 çocuk annesi Hangül Ciğerli, evli olduğu Halil Ciğerli tarafından kendisine yemek pişirilmediği bahanesiyle sabah uykusunda ateşli silahla öldürüldü.

Samsun’da 39 yaşındaki 2 çocuk annesi Kader Yıldırım, akrabası Mehmet I. tarafından altın bilezikleri çalmak için öldürüldü.

Manisa’da Aytunç Çakıl, eskiden evli olduğu 32 yaşındaki bir çocuk annesi Nagihan Can ile tartışması üzerine bıçaklayarak öldürdü. Nagihan’ı korumak için araya giren Nagihan’ın kardeşi İbrahim Can’ı ve annesi 62 yaşındaki Fatma Can’ı da bıçakladı. Fail, olay yerinden kaçmaya çalışan Fatma’nın peşinden giderek bıçaklamaya devam etti. Fatma olay yerinde hayatını kaybederken İbrahim ve Nagihan kaldırıldıkları hastanede kurtarılamadı. Fail ifadesinde Nagihan’ın yeniden biriyle evlenmesini kabullenemediğini ve müşterek çocuklarının velayetini vermek istememesi bahaneleriyle Nagihan’ı bıçakladığını söyledi.

İstanbul’da yaşayan 29 yaşındaki Zahra Nojioua, evli olduğu Doğukan Uğur tarafından kıskançlık bahanesiyle boğazından bıçaklanarak öldürüldü. Daha sonra Zahra ile tanışmasına vesile olan kişiyi de bıçaklayan fail kaçmaya çalıştığı Trabzon’da yakalandı.

Ankara’da yaşayan 45 yaşındaki Vergi Müfettişi Serap Doğan, daha önce gittiği bir görevde tanışmış olduğu ve ısrarlı takibine maruz kaldığı Selahattin Özdemir tarafından rehin alınıp daha sonra ateşli silahla öldürüldü. Serap’ın fail hakkında uzaklaştırma kararı çıkardığı ve faile uzaklaştırma kararını ihlal etmesine rağmen başka yaptırım uygulanmadığı öğrenildi.

Ankara’da 30 yaşındaki Başak Tekin, işe gittiği sırada eskiden birlikte olduğu Özgür Kemal Akdemir tarafından yerde sürüklenip ateşli silahla başından vurularak öldürüldü. Failin elindeki poşette “Duydum ki nişanlanmışsın. Senin karşında kafama sıktığım için özür dilerim” yazılı bir de not bulundu.

Evli olduğu erkekten boşanmak için Elazığ’dan ayrılıp İstanbul’da yaşayan 29 yaşındaki öğretmen olan kızının yanına yerleşen 62 yaşındaki Nazime Şahin ve kızı Fatmanur Şahin, evli olduğu Seydi Şahin tarafından öldürüldü.

Bursa’da Murat Kılıç adlı kişi, çocukları zorla alıkoyması sebebiyle boşanma aşamasında olduğu Gülay Kılıç tarafından hakkında tedbir kararı çıkarıldığını öğrenmesi üzerine çocukları 11 yaşındaki Zeynep ve 6 yaşındaki Aslı’yı bıçaklayarak; oğlu Muhammet Ali’yi ise boğarak öldürdü.

Ankara’da 48 yaşındaki Ayfer Koçak, akrabası Serkan * tarafından kendi evinde boğularak öldürüldü. Failin cinayete kaza süsü vermek için evi yaktığı öğrenildi.

 

*Raporumuz: Her ay basına yansıyan kadına yönelik şiddet haberlerinde davalar, yeni yaşanan olaylar ve kadın hareketine dair ayrıntılar yer almaktadır. Bizler, basına yansıyan haberleri ve doğrudan bize gelen başvuruları derleyerek bir sayıya ulaşıp, bu çerçevede raporumuzu hazırlıyoruz. Kadın Cinayeti raporumuzu Femicide kavramına göre ele alıyor, bir araya getiriyor ve değerlendiriyoruz. Yani Femicide kavramına göre; “embriyodan cenine, bebekten çocuğa, erişkinden yaşlıya kadar tüm kadın cinsiyetteki bireylerin sadece cinsiyetlerinden dolayı ya da toplumsal cinsiyet kimliği algısına aykırı eylemleri bahane edilerek, bir erkek tarafından öldürülmesi ya da intihara zorlanmasıdır. Femisidler salt kadın cinsiyetteki insanların öldürüldüğü cinayetler olarak algılanmamalıdır. Nefretle işlenen bu cinayetlerde, saldırıya uğrayan şey kadın kimliğidir.”