6 Şubat 2023 tarihinde 11 ili etkileyen Kahramanmaraş depremlerinin ardından, sivil toplum örgütleri sahaya inerek kadınlar, kız çocukları ve aileleri başta olmak üzere deprezemdelerin acil ihtiyaçlarını gidermek için eşsiz bir çaba sergilediler.

“Depremlerin Ardından Kadınlar ve Kız Çocukları: Türkiye’deki depremlerin etkisi, Kadın ve kız çocuklarının hakları için çalışan sivil toplum kuruluşlarının deneyim ve bakış açıları” adlı çalışmamız, deprem bölgesine yönelik özveriyle ve cesaretle çalışan sivil toplum örgütlerinin görüş ve bakış açılarını bir araya getiriyor.

Deprem sonrasında düzenlediğimiz görüş alma toplantılarına ve anket çalışmalarına katılan, son derece zorlu koşullar altında deneyimlerini cömertçe paylaşan örgütlere, temsilcilerine ve gönüllülerine şükranlarımızı sunarız.

Bu rapor, sizin sesinizi, bakış açınızı ve cesaretinizi yansıtmaktadır.

Deprem bölgesindeki kadın ve kız çocuklarının ihtiyaçlarını toplumsal cinsiyete duyarlı bir perspektifle giderilmesi ve onlara destek olan sivil toplumun da ihtiyaç ve iyi halinin gözetilmesi konularında birçok görüş, bilgi ve ve ileriye dönük öneri içermektedir.

Bu raporun, insani yardım alanında çalışan kuruluşlara toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda bir bakış açısı kazandıracağına, kuruluşların kadın ve kız çocuklarına yönelik çalışmalarına ışık tutacağına inanıyoruz.

UN Women Türkiye

 

 

“Her Aftermath” report highlights the needs of civil society organizations (CSOs) and the women and girls that these CSOs serve across the earthquake-affected region in southeastern Türkiye. The objective of this report is to help inform national and international stakeholders’ decision-making processes and to advocate for the support of civil society, which is instrumental in supporting women and girls affected by the earthquakes.

In the development of this report, 85 CSOs were consulted, including 67 women’s organizations and networks, eight CSOs working on gender equality and women’s rights, and 10 other CSOs.

The findings of this report based on these consultations and an online survey conducted between February and March 2023, just after the Kahramanmaraş earthquakes on 6 February 2023.

View online/download

Bibliographic information

Geographic coverage: Europe and Central Asia Türkiye
Resource type(s): Assessments
UN Women office publishing: Turkey Country Office
Publication year

2023

Number of pages
26