İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi’nden “ifşa” açıklaması

İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi, “Kadınların maruz kaldıkları taciz ve cinsel saldırıları ifşa etmeleri bir haktır” hatırlatması yaptı.

Kadınların Hasan Ali Toptaş, Hüseyin Kıran ve Bora Abdo’nun kendilerini taciz etiğini açıklamasının ardından kadınlara bir destek de İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi’nden geldi.

“Yasal süreç başlatılmalı”

Baro Kadın Hakları Merkezi’nin yazılı açıklamasında şöyle denildi:

“Bir süredir kadınlar kadın dayanışmasından aldıkları güç ve cesaretle sosyal medya üzerinden uğradıkları tacizleri, cinsel saldırıları ve bunları yapan erkekleri ifşa etmekteler. Ülkemizde erkek egemen anlayışın hâkim olduğu ve özellikle imtiyazlı erkeklerin güçlerinden ne kadar korkulduğu ortadayken, bu cesur kadınların beyanları esas alınmalı ve derhal gerekli yasal işlemler başlatılmalıdır.

“Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ve ulusal mevzuatımız devlete şiddetin önlenmesi, etkin soruşturma yapılması, şiddet uygulayanın cezalandırılması, şiddet mağdurunun korunması, zararın tazmin edilmesi ve destek politikalarının oluşturulması yükümlülüğünü vermektedir.

‘Adalete erişim kolaylaştırılmalı’

“Bu noktada devletin en önemli görevi kadına yönelik her türlü şiddetin ortadan kaldırılması kadınların yargı sistemine güvenmelerinin sağlanması ve adalete erişimlerinin kolaylaştırılmasıdır.

“Sözleşmelerin ve kanunların etkin uygulanmaması nedeniyle kadınlar kamusal, toplumsal ve özel alanda uğradıkları şiddeti dile getirmekten korkmakta ve geri durmaktadırlar. Şiddetin önlenmesi ve gerçek korumanın sağlanabilmesi için “Kadınınbeyanı esastır” ilkesi adalet sistemine tam olarak dâhil edilmeli, kadının şiddete, tacize, cinsel saldırıya veya tecavüze uğradığı yönündeki beyanı esas alınarak etkin bir soruşturma yapılmalı ve failler en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.

“Bu noktada İstanbul Barosu Kadın hakları Merkezi olarak gerek mevzuatın etkin uygulanması, gerekse adalete erişimin kadınlar için daha kolay hale gelmesi adına tüm gücümüzle mücadele ettiğimizi yinelemekteyiz.” (EMK)

Kaynak: İstanbul – BİA Haber Merkezi14 Aralık 2020