Antalya Kadın Platformu 8 Mart ile ilgili platform bileşeni kurumlarca gerçekleştirilecek etkinlikleri Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği’nde yapılan bir basın açıklaması ile kamuoyuna duyurdu.

Basın metni aşağıdadır.

 

Değerli basın emekçileri;

Dünya kadınlarının dayanışma ve mücadelesinin yüzyıllardır süren eşitlik ve özgürlük talebinin meşalesini yaktığı gündür 8 Mart. Emeğimiz, bedenimiz üzerindeki baskıya, sömürüye ve şiddete son vermek için sürdürdüğümüz mücadelenin başını kadınlar çekmektedir. Biz kadınlar yüzyıllardır fabrikalarda, okul yolunda, evde, işte kısacası yaşamın her alanında öldürülen, tacize, tecavüze, sömürüye uğrayan tüm kadınlara söz veriyoruz, kadın mücadelesi bitmeyecek.

Yıllardır bu ülkede faşizmi inşaanın tüm yollarını kullanan ve tek adam Rejimi ile de hızını artıran AKP, gerici muhafazakar politikalarla kadınların yaşamlarına müdahale etmekte, dinci söylemleriyle kadına yönelik şiddete ve cinayete meşru alan açmaktadır. Her gün artan kadın cinayetlerinin sorumlusu şunu giyme, sokakta gezme, kahkaha atma, çalışma, evde otur ve çocuk doğur diyen eril ve erkek egemen zihniyettir. Biz kadınlar hayatlarımızı kazanmanın ve nefes almanın yalnızca İsyanla mümkün olduğunu biliyoruz.

Ataerkil ve kapitalist düzen her geçen gün kadınları daha fazla eşitsizliğe, yoksulluğa ve güvencesizliğe mahkum ediyor. Yarattıkları krizin hesabını kadınlar vermeyecek, derinleştirdikleri krizin karşısında durmaya devam edeceğiz. Nafaka hakkının engellenmesi kadınların toplumdaki eşitsizliğinin daha fazla derinleşmesine neden olmaktadır. Nafaka hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz!

Kamusal alanın tümüne yayılan dinselleşme, eğitim başta olmak üzere cinsiyet temelli ayrımı ve gericiliği beslemektedir. iktidar ve iktidarın çıkartacağı hiçbir yasa, gerçekleştireceği hiçbir uygulama çocuklarımızı bu gerici zihniyetten koruyamaz! Gerici ve sapkın zihniyetin kadınlara, LGBTİ bireylere ve çocuklara vermiş olduğu zararın hesabını yine kadınlar soracak.

Bugün, kadını aşağılayan, emeğini sömüren her türlü çağdışı zihniyete ve bu zihniyeti besleyen sistemlere karşı çıkma, omuz omuza durma günüdür. Biz kadınlar her zaman emekten, insandan, özgürlükten, eşitlikten, barıştan ve laiklikten yana olmaya devam edeceğiz. Yaşasın 8 Mart!

Antalya Kadın Platformu

Platform Bileşeni Kurumların Etkinlik Takvimi:

– 3 Mart 13.00’da Varlık Pazarında Nar Kadın Dayanışmasının Takas Pazarı

– 5 Mart Saat: 17.00’da Antalya Kadın Platformu’nun Güllük Postanesi Önünde Kart Atma ve 8 Mart Resmi Tatil İlan Edilsin Fax Eylemi ve ardından bildiri dağıtımı

– 6 Mart saat 09.30 da Antalya Adliyesinde İMECE’den Münire İnal’ın duruşmasına katılım

– 6 Mart 18.00’da Markantalya önünden KESK Kadın Meclisi’nin bildiri dağıtımı

– 8 Mart 19.00’da Üçkapılarda Feminist Gece Yürüyüşü

– 9 Mart 14:00 Antalya Kadın Platformu’nun Aydın Kanza Parkından başlayıp Cumhuriyet Meydanında son bulan miting

– 10 Mart saat 11.00 da Nobel1 Cafe de Antalya Ekmek ve Gül Okul Grubu Şiir, müzik, tiyatro etkinliği