Kaybettiğimiz kadınların anısına saygı, kadın cinayetlerine isyanla…

Bilebildiğimiz 26 kadın, erkek şiddeti ile son bulan 26 yaşam… Erkeklere ‘hayır’ demiş, kendi hayatları hakkında karar vermiş, şiddetsiz bir yaşam kurmak istemişlerdi… Erkek egemenliği beslendiği, erkek şiddeti engellenmediği için Temmuz 2023’te kaybettiğimiz 26 kadının anısı kadınların belleğinde, isyanında yaşasın…

27 yaşındaydı. Mersin’de bir mağazada çalışıyordu. Erkek arkadaş, darp ederek ağır yaraladı, hastaneye bırakıp kaçtı. Esra 30 Haziran 2023’te hastanede beyin kanamasından öldü. Ailesi ve arkadaşları “Kadın cinayetlerine isyan ediyoruz” dövizleriyle çalıştığı mağazanın önünde toplandı. Esra’nın anısı isyanımızda yaşasın.

İstanbul’da, iki çocuğuyla birlikte yaşıyordu. Tehditlerine maruz kalıp şikayetçi de olduğu erkek arkadaş 1 Temmuz 2023’te ısrarla kapıyı çalarak girdiği evde, 9 ve 4 yaşındaki çocuklarının gözü önünde Güler’i kurşunlayarak öldürdü. Anısı U’Sandık’ta, kadınlara karşı silahlanan erkeklere kapıların kapanması dileğimizde yaşasın.

45 yaşındaydı. Ankara’da yaşıyordu. İki yıldır kendisinden 36 yaş büyük bir erkekle evliydi. Koca, 3 Temmuz 2023’te, sokakta birlikte yürürken Döndü’yü vurarak öldürdü. Döndü’nün anısı, hayatları erkeklerin kıskançlık paranoyalarıyla son bulan tüm kadınlarla birlikte U’Sandık’ta yaşasın.

18 yaşındaydı. Mersin’de yaşıyordu. 4 Temmuz 2023’te erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi pompalı tüfekle Dilan’ı vurdu. İfadesinde “Silahı göstermek isterken yanlışlıkla vurduğunu” söyleyen erkek tutuklandı. Kadınlara göstermek ya da vurmak için sürekli silah doğrultan erkek-liğin hayattan kopardığı Dilan için etkin soruşturma, adalet.

29 yaşındaydı. Nevşehir’de yaşıyordu. Boşanmaya çalıştığı erkek 5 Temmuz 2023’te “konuşmak istediği” bahanesiyle Gamze’yi boş bir araziye götürüp öldürdü. Gamze’nin ve erkeklerin ayrılmak istediği için öldürdüğü tüm kadınların anısı U’Sandık’ta yaşasın.

Nazlı 39, annesi Salime 57 yaşındaydı. İstanbul’da yaşıyorlardı. Kocadan boşanmak isteyen Nazlı, aile evine gelmişti. 5 Temmuz 2023’te “konuşmaya” pompalı tüfekle gelen koca, Nazlı ve Salime’yi öldürüp intihar etti. Erkek şiddetine isyan, Nazlı ve Salime’nin anısına saygıyla…

39 yaşındaydı. Erkek arkadaşıyla birlikte Bozcaada’ya tatile gitmişti. 6 Temmuz 2023 gecesi uçurumdan düşerek öldü. Erkek “gün batımını izlemek”, “evlilik teklifi” gibi romantik bir hikaye anlatsa da ailesi Yeşim’in ölümünün cinayet olduğunu ileri sürerek savcılığa başvurdu. Yeşim ve yanında bir erkek varkan şüpheli bir şekilde yüksekten “düşerek” ölen tüm kadınlar için adalet!

37 yaşındaydı. Batman’da yaşıyordu. Beş çocuğu vardı. Koca 8 Temmuz 2023’te Aysel’i defalarca ateş ederek öldürdü. Aysel’in anısı U’Sandık’ta, kadın cinayetlerine isyanımızda yaşasın.

34 yaşındaydı. Karaman’da birlikte yaşadığı erkeğin şiddet ve tehditlerine maruz kalıyordu. Erkek 12 yaşındaki oğlu ile başka bir şehre gitmek için bilet alarak bir yakınının evine sığınan Fatma’yı 10 Temmuz 2023’te pencereden ateş ederek öldürdü. Fatma’nın anısı U’Sandık’ta, erkek şiddetine isyanımızda yaşasın.

45 yaşındaydı. Mardin’de yaşıyordu. Evliydi, bir çocuğu vardı. 10 Temmuz 2023’te evde silahla vurulmuş halde bulundu. Polisin “olağan şüpheli” olarak kocayı aradığı Hindirin için etkin soruşturma, adalet!

30 yaşındaydı. İzmir’de kuzeni de olan erkekten yeni boşanmıştı. 13 Temmuz 2023’te konuşma bahanesiyle yanına gelen eski koca Kübra’yı öldürüp intihar etti. Medyada yazıldığı gibi “tartışmanın şiddetlenmesinin” değil, erkek şiddetinin taammüden öldürdüğü Kübra’nın anısı U’Sandık’ta yaşasın.

Mersin’de yaşıyordu. 28 Haziran 2023’te kırsal alanda boğularak öldürüldüğü, temmuz ayında zanlı yakalanınca ortaya çıktı. Anısı U’Sandık’ta yaşasın.

İstanbul’da boşanma aşamasında olan bir erkekle yaşıyordu. 19 Temmuz 2023’te haber alamayan arkadaşları çilingir yardımıyla girdikleri evde ikisini de başlarından vurulmuş halde buldu. Cavide Sevgi için etkin soruşturma, adalet!

49 yaşındaydı. Sakarya’da yaşıyordu. Erkek arkadaş, 22 Temmuz 2023 gecesi arkadaşlarıyla aynı sofradayken Kader’i vurarak öldürdü. Anısı U’Sandık’ta, kadın cinayetlerine isyanımızda yaşasın.

Zübeyde 40’larında, kızı Hatice 7 yaşındaydı. Danimarka’dan Türkiye’ye tatile gelmişlerdi. Üç yıl önce boşandığı erkek takip ederek 22 Temmuz 2023’te Nevşehir’deki otelin havuzunda bıçaklayarak öldürdü. Zeliha ve daha 7 yaşında erkek şiddetinin hayattan kopardığı Hatice’nin anısı U’Sandık’ta yaşasın.

Hatay’da yaşıyordu. Bir süre önce ayrıldığı erkek, 22 Temmuz 2023’te Zehra’yı vurarak öldürdü. Depremle yerle bir olan şehirde hayata tutunmaya çalışırken erkek şiddetinin öldürdüğü Zehra Aysel’in anısı U’Sandık’ta yaşasın.

İstanbul’da yaşıyordu. Evliydi, bir oğlu vardı. 23 Temmuz 2023’te, ev sahibi bir süredir haber alamayınca eve geldi. Boşaltılan evde bir baza içinde kadının cansız bedenini buldu. Anısı U’Sandık’ta, kadın cinayetlerine isyanımızda yaşasın.

22 yaşındaydı. Malatya’da yaşıyordu, evliydi. Koca 25 Temmuz 2023’te Büşra’yı defalarca bıçaklayarak öldürdü. Büşra’nın anısına saygı, kadınlara evi-evliliği dayatan ataerkilliğe isyanla…

Mardin’in Midyat ilçesinde yaşıyordu. 27 Temmuz 2023’te 6. kattaki evinin penceresinden “düşerek” öldü. G ve yanında bir erkek varkan yüksekten “düşerek” ölen tüm kadınlar için adalet!

46 yaşındaydı. İstanbul’da yaşıyordu. Beş ay önce nişanlandığı erkek, ayrılmak istediği için onu evinde, iş yerinde taciz ediyordu. 28 Temmuz 2023’te bir kez daha evine gelen erkek Gönül’ü bıçaklayarak öldürdü. Anısı U’Sandık’ta, erkek şiddetiyle mücadelemizde yaşasın.

26 yaşındaydı. Ankara’da yaşıyordu, iki küçük çocuğu vardı. Şiddet uygulayan ve tehditleri süren kocadan boşanmaya çalışıyordu. 29 Temmuz 2023’te apartman girişinde önünü kesen koca Suzan’ı bıçaklayarak öldürdü. Suzan’ın anısı,“aile meselesi” denerek yalnız bırakılan, korunmayan tüm kadınlarla birlikte U’Sandık’ta yaşasın.

25 yaşındaydı. Antalya’da yaşıyordu. İki ay önce hostes olmuştu. 30 Temmuz 2023’te erkek arkadaşı olduğu söylenen erkek Merve ile görüşmeye belinde silahla geldi, sokak ortasında Merve’yi başından vurdu. Merve’nin anısı U’Sandık’ta, erkek şiddetine isyanımızda yaşasın.

27 yaşındaydı. Manisa’da bir pizzacıda çalışıyordu. Aynı restoranda çalışan erkek 30 Temmuz 2023’te cebinde ruhsatsız tabancasıyla gelerek Sultan’ı öldürdü, arkadaşını yaraladı, ifadesinde her ikisiyle de görüştüğünü, aralarında tartışma çıktığını iddia etti. Medyanın sorumsuzca yazdığı gibi “gönül ilişkisi”nin değil erkek şiddetinin öldürdüğü Sultan’ın anısı U’Sandık’ta yaşasın.

35 yaşındaydı. Çorum’da boşanma aşamasında olduğu kocadan ayrı yaşıyordu. Bir çocuğu vardı. 31 Temmuz 2023’te cansız bedeni çalılık alanda bulundu. Gülten’in anısı, ayrılmak istediği için öldürülen tüm kadınlarla birlikte U’Sandık’ta yaşasın.

Kaynak: Filmmor Kadın Kooperatifi I www.filmmor.org I filmmor@filmmor.com