Kaybettiğimiz kadınların anısına saygı, kadın cinayetlerine isyanla…

Bilebildiğimiz 35 kadın, erkek şiddeti ile son bulan 35 yaşam… Erkeklere ‘hayır’ demiş, kendi hayatları hakkında karar vermiş, şiddetsiz bir yaşam kurmak istemişlerdi… Erkek egemenliği beslendiği, erkek şiddeti engellenmediği için Kasım 2023‘te kaybettiğimiz 35 kadının anısı kadınların belleğinde, isyanında yaşasın…

23 yaşındaydı. İzmir’de yaşıyordu. Evliydi, iki çocuğu vardı, boşanmaya çalışıyordu. Barışma teklifini reddettiği koca, 2 Kasım 2023’te adliye bahçesinde boşanma davasına dakikalar kala Neşe’yi bıçaklayarak öldürdü. Anısı erkek şiddetine isyanımızda yaşasın.

30 yaşındaydı. Evliydi, iki çocuğu vardı. Aydın’da ilçe merkezine gideceğini söyleyerek evden çıktıktan sonra bir daha haber alınamadı. 3 Kasım 2023’te Menderes nehri üzerindeki köprüde cansız bedeni bulundu. Nuriye için etkin soruşturma, adalet!

28 yaşındaydı. Bursa’da şiddet nedeniyle terk ettiği koca hakkında uzaklaştırma kararı aldırmış, kısa süre önce eve geri dönmek zorunda kalmıştı. Koca 3 Kasım 2023’te Zeynep ile 9 ve 4 yaşındaki oğullarını öldürüp intihar etti. Anısı uzaklaştırma kararlarını takip etmeyen, kadınları korumayan sorumlulara isyanımızda yaşasın.

Filiz 42, kızı Selin 14 yaşındaydı. İstanbul’da birlikte yaşıyorlardı. Filiz’in ayrılmak istediği erkek 7 Kasım 2023’te belinde silahla kapıya dayandı. Kapıyı açar açmaz Filiz’i ve annesini korumaya çalışan Selin’i öldürdü. Filiz ve Selin’in anısı U’Sandık’ta, erkek şiddetiyle mücadelemizde yaşasın.

51 yaşındaydı. Malatya’da yaşıyordu, 11 çocuğu vardı. Sürekli şiddet uygulayan koca 8 Kasım 2023’te Ayten’i vurarak öldürdü. “Tartışmanın” ya da “tartışmanın kavgaya dönüşmesi”nin değil sistematik erkek şiddetinin öldürdüğü Ayten’in anısı U’Sandık’ta yaşasın.

41 yaşındaydı. İstanbul’da yaşıyor, yerel bir televizyon kanalında sunuculuk yapıyordu. Cansız bedeni 10 Kasım’da bir hastanenin otoparkındaki bir otomobilin içinde bulundu. Kardeşinin “Youtube’da fenomen olmak için video çektiği” bahanesiyle Işıl Deniz’i 22 Ekim 2023’te öldürdüğü ortaya çıktı. Anısı U’Sandık’ta, ataerkilliğe isyanımızda yaşasın.

25 yaşında trans bir kadındı. Cansız bedeni 9 Kasım 2023’te Kocaeli sahilinde bulundu. Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği süreci ve gelişmeleri yakından takip ettiğini açıkladı. Kumsal için etkin soruşturma, adalet!

42 yaşındaydı. Boşanmıştı, İstanbul’da üç çocuğuyla birlikte yaşıyordu. Eski koca çocukları görme bahanesiyle 12 Kasım 2023’te geldiği evinde Pınar’ı bıçaklayarak öldürdü. İfadesinde bir düğün elbisesini suçladı. Pınar’ın anısı, kadınların dilediği gibi giyindiği, yaşadığı bir dünya hayalimizde yaşasın.

40 yaşındaydı. İstanbul’da koca ve üç çocuğuyla yaşıyordu. Koca 12 Kasım 2023’te Sevilay’ı ve en büyüğü 9 yaşında olan üç çocuğunu öldürdü. Sevilay ve çocuklarının anısı, sadece “bu dünyadan sıkıldığı” için hayatlarına kast eden erkek şiddetine isyanımızda yaşasın.

51 yaşındaydı. Kayseri’de yaşıyordu. Koca 13 Kasım 2023’te hayvanları otlatmaktan döndüğünde Hasibe’yi vahşi şekilde öldürülmüş halde buldu. Soruşturma sonucunda Hasibe’yi komşu erkeğin öldürdüğü ortaya çıktı. Anısı U’Sandık’ta, kadın cinayetlerine isyanımızda yaşasın

Konya’da yaşıyordu. Üç çocuğu vardı. Boşanmaya çalıştığı koca 13 Kasım 2023’te Zekiye’nin kendisini terk edip taşındığı annesinin evine “barışma” bahanesiyle geldi, Zekiye’yi öldürdü, annesini yaraladı. Zekiye’nin anısı, kadınların dönmek istemedikleri evlere mecbur kalmadığı bir yaşam mücadelemizde yaşasın.

39 yaşındaydı. Denizli’de yaşıyor, düğünlerde müzisyenlik yapıyordu. Şiddet uyguladığı için uzaklaştırma kararı aldırdığı koca, 13 Kasım 2023’te iki çocuğuyla yolda yürüyen Özlem’i ve yanındaki meslektaşını öldürdü. Özlem’in anısı U’Sandık’ta, erkekliğin şanına şiddetine isyanımızda yaşasın.

50 yaşındaydı. Diyarbakır’da yaşıyordu. Üç çocuğu vardı. 13 Kasım 2023’te evinde pompalı tüfekle vurulmuş halde bulundu, hastanede kurtarılamadı. Aysel için etkin soruşturma, adalet!

26 yaşındaydı. Britanya’da yaşıyordu. Birkaç gün önce İstanbul’a gelmiş, kocayla birlikte bir otele yerleşmişlerdi. Koca 14 Kasım 2023’te Ayan’ı tornavida darbeleriyle öldürdü. Anısı, yeryüzünün her yerindeki erkek şiddetine isyanımızda yaşasın.

24 yaşındaydı. Şanlıurfa’da kocayla birlikte yaşıyordu. Beş aylık hamileydi. Koca 14 Kasım 2023’te Fidda’yı karnındaki bebeğiyle birlikte öldürdü, tüfeğin temizlemeye çalışırken yanlışlıkla patladığı bahanesine sığındı. Fidda için etkin soruşturma, adalet!

46 yaşındaydı. İki kızı vardı. Balıkesir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünde çalışıyor, boşandığı, tacizleri sürünce uzaklaştırma kararı aldırdığı eski kocayla mücadele ediyordu. Karara rağmen 16 Kasım 2023’te kapısına gelen koca Ayşe’yi öldürdü. Anısı, uzaklaştırma kararına, sosyal medyadan paylaşılan tehdit mesajlarına rağmen erkekleri engellemeyen sorumlulara isyanımızda yaşasın.

38 yaşındaydı. İzmir’de özel bir hastanede çalışıyor, üç gün sonra boşanma davaları görülecek olan koca ve iki çocuğuyla yaşıyordu. Koca 17 Kasım 2023’te çocukları da evdeyken Çiğdem’i öldürdü. Tartışmanın değil, kadınların hayatına musallat olan erkek-liğin öldürdüğü Çiğdem’in anısı U’Sandık’ta yaşasın.

32 yaşındaydı. Diyarbakır’da yaşıyordu. 17 Kasım 2023’te ailesini arayıp “Beni kurtarın” dedikten bir saat sonra ölü bulundu. Medyanın ölümünün peşine düşmediği Hasret için etkin soruşturma, adalet!

Devrim 48, üç çocuğundan biri olan Doğa 18 yaşındaydı. Devrim Manisa’da fabrika işçisi olarak çalışıyor, Doğa üniversite sınavlarına hazırlanıyordu. Bir komşuları ikisinin cansız bedenlerini 18 Kasım 2023’te çağırdığı asansörde buldu. Cinayetleri Devrim ile birlikte olmaya çalışan başka bir komşunun işlediği ortaya çıktı. Anıları U’Sandık’ta, kadınların hayır diyebildiği bir yaşam mücadelemizde yaşasın.

42 yaşındaydı. Tekirdağ’da iki çocuğuyla birlikte yaşıyordu. Dört ay önce boşanmıştı. 19 Kasım 2023’te çocuklara “babalarının” evine gideceğini söyledi, geri dönmedi. “Babasının” evine giden kızı annesinin cansız bedeniyle karşılaştı. Sevgi’nin anısı U’Sandık’ta, eşit, özgür bir yaşam hayalimizde yaşasın.

58 yaşındaydı. Kocaeli’de boşanmak istediği kocayı terk edip oğlunun evine taşınmıştı. 21 Kasım 2023’te eve silahla gelen koca Kezban’ı ve araya girmeye çalışan oğlunu öldürdü. “Aile faciası”nın değil erkek şiddetinin öldürdüğü Kezban’ın anısı U’Sandık’ta, hayat hakkı mücadelemizde yaşasın.

Şaduman 47,  kızı Aleyna 22 yaşındaydı. Şaduman’ın iki yıl önce evlendiği ve boşanma aşamasında olduğu erkek 22 Kasım 2023’te silah kuşanarak eve geldi, Şaduman ve Aleyna’yı öldürdü. Şaduman ve Aleyna’nın anısı, kadınların ayrılmak için ölümü göze almak zorunda kalmadığı bir yaşam hayalimizde yaşasın.

28 yaşındaydı. Kocaeli’de ailesiyle yaşıyordu. Üç çocuğu vardı. Yıllarca şiddetine maruz kaldığı kocadan bir ay önce boşanmıştı. Koruma kararı aldırmış, bir süre kadın sığınağında kalmıştı. Israrlı takip ve tehditlere devam eden eski koca 22 Kasım 2023’te arkadaşlarıyla yemek yerken Ajda’yı kurşunlayarak öldürdü. Anısı kadınları korumayan, şiddetsiz bir hayat mücadelesinde yalnız bırakan sorumlulara isyanımızda yaşasın.

24 yaşındaydı. Mardin’de yaşıyordu. 22 Kasım 2023’te birlikte olduğu ileri sürülen erkeğin evinde tabancayla vurulmuş halde bulundu, hastanede öldü. Polis olan erkek, Gülcan’ın evinde temizlikçi olduğunu, tabancayla oynarken kendi kendini vurduğunu söyleyince serbest bırakıldı. Gülcan için etkin soruşturma, adalet!

İstanbul’da yaşıyordu, evliydi, sürekli koca şiddetine maruz kalıyordu. Daha 15 gün önce eve polis çağırmıştı. Koca 24 Kasım 2023’te İpek’i çocuklarının gözü önünde başından vurdu. En küçüğü 8 aylık olan çocuklarını geride bırakan İpek’in anısı, herkesin gözü önünde süren erkek şiddetine isyanımızda yaşasın.

Koca ve üç çocuğuyla Çankırı’da yaşıyordu. Koca 25 Kasım 2023’te K.’yi çocuklarının gözü önünde bıçaklayarak öldürdü. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde erkek şiddetinin hayattan kopardığı K.’nin anısı U’Sandık’ta yaşasın.

46 yaşındaydı. Antalya’da koca ve iki çocuğuyla yaşıyordu. Konuşma ve işitme engeli vardı. Sera işçisiydi. 25 Kasım 2023’te evde av tüfeğiyle vurulmuş halde bulundu. Koca ve büyük oğlu gözaltına alındı. Yaşar için etkin soruşturma, adalet!

Ankara’da yaşıyordu, evliydi. Bekçilik yapan koca 26 Kasım 2023’te A.’yı devletin verdiği silahla öldürüp intihar etti. A.’nın anısı, silahlı-engellenmeyen erkekler, korunmayan kadınlar döngüsüne isyanımızda yaşasın.

44 yaşındaydı. Adana’da yaşıyordu, evliydi. Koca, 26 Kasım 2023’te Halime’yle birlikte karşı binada oturan annesinin evine gidip cebine koyduğu silahla ikisini de başlarından vurdu. Halime öldü, annesi Fahriye Kaya ağır yaralandı. Halime’nin anısı U’Sandık’ta, erkek şiddetinin her haliyle mücadelemizde yaşasın.

39 yaşındaydı. Konya’da yaşıyordu, evliydi, üç çocuğu vardı. Koca 27 Kasım 2023’te Ayşe’yi piknik tüpüyle başına defalarca vurarak öldürdü. Tartışmanın değil engellenmeyen erkek şiddetinin öldürdüğü Ayşe’nin anısı U’Sandık’ta, kadınların evde, sokakta, piknikte güvende olduğu bir yaşam mücadelemizde yaşasın.

Muğla Bodrum’da gayrimenkul işi yapan İrina 42, kızı Diana 14 yaşındaydı. 23 Kasım 2023’te ortadan kaybolan anne kızın cansız bedenleri beş gün sonra çalılık alanda bulundu. Zanlı olarak aranan eski kocanın yurtdışına kaçtığı belirlendi. İrina ve Diana için etkin soruşturma, adalet!