Kaybettiğimiz kadınların anısına saygı, kadın cinayetlerine isyanla…

Bilebildiğimiz 17 kadın, erkek şiddeti ile son bulan 17 yaşam… Erkeklere ‘hayır’ demiş, kendi hayatları hakkında karar vermiş, şiddetsiz bir yaşam kurmak istemişlerdi… Erkek egemenliği beslendiği, erkek şiddeti engellenmediği için Ekim 2023’te kaybettiğimiz 17 kadının anısı kadınların belleğinde, isyanında yaşasın…

36 yaşındaydı. Mardin’de yaşıyordu. Dört çocuğu vardı. Şiddet nedeniyle terk ettiği, uzaklaştırma kararı aldırdığı koca 2 Ekim 2023’te aile evinin önünde yolunu kesip Semra’yı öldürdü. Anısı, uzaklaştırma kararlarını kağıt üzerinde bırakarak kadınları korumayanlara isyanımızda yaşasın.

42 yaşındaydı. İzmir’de yaşıyor, Manisa’da öğretim görevlisi olarak çalışıyordu. Polis memuru olan ayrıldığı erkek arkadaşı 2 Ekim 2023’te İzmir’de yolunu kesti. Elvin’i öldürdü, arkadaşını yaraladı. Anısı U’Sandık’ta, kadınlara “üstün ve sahip” olabileceği klişesi ile büyütülen erkek şiddetine isyanımızda yaşasın.

Otuzlu yaşlarının başındaydı. Sakarya’da yaşıyordu, evliydi. Koca 5 Ekim’de takip ettiği Tansu ve yanındaki erkeğe kurşun yağdırdı. 7 Ekim 2023’te hastanede ölen Tansu’nun anısı, erkeklerin “paşa gönlü ve paranoyalarıyla” hayattan kopardığı tüm kadınlarla birlikte U’Sandık’ta yaşasın.

31 yaşındaydı. Gaziantep’te annesiyle birlikte yaşıyordu. İki çocuğu vardı. Bir süre görüşüp ayrıldığı erkek 8 Ekim 2023’te eve gelerek Fulya’yı öldürdü, annesini yaraladı. Bilinmeyen nedenle tartışmanın değil, kadınlara musallat olan erkek-lerin şiddetinin öldürdüğü Fulya’nın anısı U’Sandık’ta yaşasın.

67 yaşındaydı. Gürcistan’dan gelip Trabzon’a yerleşmişti. 10 Ekim 2023’te, öldürüldükten günler sonra metruk bir binada cansız bedeni bulundu. Yakalanan zanlı erkeğin “ücrette anlaşamadıkları” için başına taşla vurarak öldürdüğünü itiraf ettiği Banesha’nın anısı U’Sandık’ta yaşasın.

33 yaşındaydı. Mardin’de bir güvenlik korucusuyla evliydi. Boşanmak istediğini söylediği koca 11 Ekim 2023’te Sahra’yı devletin verdiği silahla öldürdü. Anısı, kadınlara karşı silahlanan-silahlandırılan erkekler tarafından öldürülen tüm kadınlarla birlikte U’Sandık’ta yaşasın.

22 yaşındaydı. İki çocuğu vardı. Bir yıl önce kocayı terk etmiş, 6 yaşındaki oğluyla İznik’teki aile evine dönmüştü. 2 Eylül 2023’te 3 yaşındaki oğlunu görmeye kocanın yanına gideceğini söyledikten sonra kayboldu, cansız bedeni 45 gün sonra Bursa’da bir zeytinlikte asılı bulundu. Ailesinin koca tarafından ölümle tehdit edildiğini söylediği Nevrigül için etkin soruşturma, adalet!

60 yaşındaydı. Ankara’da yaşıyordu, evliydi. Yıllardır temizlikçilik, çocuk bakıcılığı yaparak evini ayakta tutuyordu. Koca 19 Ekim 2023’te alın terini sildiği tülbentiyle Münevver’i boğarak öldürdü. Psikolojik sorunların ya da tartışmanın değil, göz yumulan erkek şiddetinin yıllarca hırpalayıp sömürdüğü Münevver’in anısı U’Sandık’ta yaşasın.

22 yaşındaydı. Ankara’da yaşıyordu. Birlikte olduğu erkek 19 Ekim 2023’te Beyzanur’u ruhsatsız tabancasıyla öldürdü. İfadesinde kadın katili erkeklerin çoğunun yaptığı gibi öldürdüğü kadını suçladı, Beyzanur’un tartışma sırasında silahı eline aldığını, o sırada patladığını ileri sürdü. Beyzanur’un anısı, erkeklerin güvendiği “adalete”, cezasızlığa isyanımızda yaşasın.

42 yaşındaydı. Mersin’de Mut Devlet Hastanesi’nde hemşireydi. Boşanma aşamasında olduğu ve uzaklaştırma kararı aldırdığı koca 22 Ekim 2023 gecesi çalıştığı hastanenin otoparkında vurarak öldürdü. Anısı, kadınları, hayatlarına göz göre göre kasteden erkeklerden korumayanlara isyanımızda yaşasın.

47 yaşındaydı. Kocaeli’de kızı ve oğluyla birlikte yaşıyordu. İki yıl önce ayrıldığı, uzaklaştırma kararı aldırdığı ve henüz boşandığı koca 23 Ekim 2023’te silahla evi bastı. Zeliha’yı ve kendisini durdurmaya çalışan oğlunu öldürdü, kızını ağır yaraladı. “Cinnet”in değil erkek şiddetinin oğluyla birlikte öldürdüğü Zeliha’nın anısı U’Sandık’ta, kadın cinayetlerine isyanımızda yaşasın.

35 yaşındaydı. Adana’da koca ve dört çocuğuyla yaşıyordu. Bir gün önce “Seni daha ne kadar sevebilirim” yazılı pastayla doğum gününü kutlayan koca, ertesi gün, 26 Ekim 2023’te çocuklarının gözü önünde Seda’yı vurarak öldürdü. Anısı erkeklerin öldüren sevgisine isyanımızda yaşasın..

65 yaşındaydı. Adana’da daha önce evi ateşe veren, rastgele sağa sola ateş ettiği için elinden zor kurtulduğu kocayla yaşamaya çalışıyordu. Polisin bildiği tüm olaylara rağmen durdurulmayan koca 26 Ekim 2023’te Ayşe’yi baltayla öldürdü. Anısı, kadınları can güvenliği olmaksızın kocalarıyla yaşamak zorunda bırakan politika-sızlığa isyanımızda yaşasın.

36 yaşındaydı. Konya’da kiraz bahçelerinde mevsimlik işçilik yaparken dört buçuk ay önce kayboldu. Kayıp ihbarında bulunan, üstüne televizyon programlarına çıkan kocanın Bedriye’yi öldürüp uçurumdan attığı 27 Ekim 2023’te ortaya çıktı. Bedriye’nin anısı, erkek adalete güvendiğince katil ve pişkin olabilen erkek-liğe isyanımızda yaşasın.

21 yaşındaydı. Adana’da bir yıl önce evlendiği kocayla yaşıyordu. Beş aylık hamileydi. Koca 29 Ekim 2023’te Hatice’yi karnındaki bebekle birlikte öldürdü, sokağa çıkıp cinayeti ilan etti. Hatice ve bebeğinin anısı U’Sandık’ta, kadınlar ve çocukların güvende olduğu bir dünya hayalimizde yaşasın.

Yıllardır koca şiddetiyle mücadele ediyordu. Daha önce kadın sığınağında da kalmış, sosyal medyada “hayattaki tek varlığım” dediği üç kızı için eve geri dönmüştü. Koca 31 Ekim 2023’te Şerife’yi öldürdü. Anısı, kadınları korumayan, erkek şiddetiyle bir başına bırakanlara isyanımızda yaşasın.

39 yaşındaydı. Çocuklarının ifadesine göre, Bursa’da birlikte kaldığı koca tarafından ölümle tehdit ediliyordu. Kocanın Neslihan’ı 19 Ocak’ta öldürdüğü 20 Ekim 2023’te mahkemede itiraf edince ortaya çıktı. Anısı kadın cinayetlerine isyanımızda yaşasın.