Kaybettiğimiz kadınların anısına saygı, kadın cinayetlerine isyanla…

Bilebildiğimiz 30 kadın, erkek şiddeti ile son bulan 30 yaşam… Erkeklere ‘hayır’ demiş, kendi hayatları hakkında karar vermiş, şiddetsiz bir yaşam kurmak istemişlerdi… Erkek egemenliği beslendiği, erkek şiddeti engellenmediği için Ağustos 2023’te kaybettiğimiz 30 kadının anısı kadınların belleğinde, isyanında yaşasın…

30 yaşındaydı. İstanbul’da özel bir hastanede çalışıyordu. Birlikte olduğu erkek 4 Ağustos 2023’te 9 yaşındaki çocuğunun da olduğu evde Nazlı’yı defalarca bıçaklayarak öldürdü. Anısı U’Sandık’ta, erkek şiddetiyle mücadelemizde yaşasın.

30 yaşındaydı. Şanlıurfa’da üç çocuğuyla yaşıyor, bir devlet kurumunda çalışıyordu. Cezaevinden bir ay önce salınan eski koca 5 Ağustos 2023’te Esma’yı sokak ortasında vurdu. Tehdit ettiğinde, silah doğrulttuğunda yaptığı şikayetlere erkeği tutuklamak yerine sadece uzaklaştırma kararıyla karşılık veren devletin desteğiyle öldürülen Esma’nın anısı, U’Sandık’ta yaşasın.

26 yaşındaydı. Denizli’de koca ve önceki evliliğinden çocuğuyla yaşıyordu. Koca 6 Ağustos 2023’te Büşra’yla birlikte 4 yaşındaki çocuğunu da bıçaklayarak öldürdü. Kahramanmaraş’taki depremden kurtulsa da önlenmeyen erkek şiddetine yakalanan Büşra’nın anısı U’Sandık’ta yaşasın.

Ankara’da yaşayan genç bir transtı. 6 Ağustos 2023’te evinde bıçaklanarak öldürüldü. Zanlının eski sevgili olduğu açıklandı. Anısı U’Sandık’ta yaşasın.

61 yaşındaydı. Adıyaman’ın bir köyünde yaşıyordu, evliydi. Temmuz ayının son günlerinde evde çıkan bir tartışmada koca Ayla’ya baltayla saldırdı, başından ağır yaraladı. Hastanede 12 gün sonra, 9 Ağustos 2023’te ölen Ayla’nın anısı kadın cinayetlerine isyanımızda yaşasın.

48 yaşındaydı. Antalya’da bir otelde çalışıyordu, evliydi. Koca 10 Ağustos 2023’te Elif’i öldürdü, aynı silahla intihar etti. Elif’in anısı U’Sandık’ta, ataerkilliğe isyanımızda yaşasın.

İstanbul’da bir güzellik merkezinde çalışıyordu. Daha önce şikayetçi olduğu erkek arkadaş 12 Ağustos 2023’te işyerine gelip Gamze’yi defalarca bıçaklayarak öldürdü. Anısı U’Sandık’ta, kadınları şikayetlerine rağmen erkek şiddetinden korumayan sorumlulara isyanımızda yaşasın.

47 yaşındaydı. Denizli’de iki çocuğuyla yaşıyordu. Şiddet nedeniyle üç ayrı koruma kararı aldırdığı, boşanma davası açtığı koca 14 Ağustos 2023’te markete kadar takip ettiği Elif’i vurarak öldürdü. Elif’in anısı, koruma kararları kağıt üzerinde bırakıldığı için devlet gözetiminde öldürülen tüm kadınlarla birlikte U’Sandık’ta yaşasın.

38 yaşındaydı. İstanbul’da avukatlık yapıyordu. 14 Ağustos 2023’te meslektaşı bir erkeğin 4. kattaki dairesinden düşerek öldü. Erkek, “düştü” denilerek intihar süsü verilmek istenen diğer kadın cinayetlerinde olduğu gibi “kendisi atladı” dedi. Ancak görgü tanıklarının erkek tarafından itildiğini söylemesi üzerine tutuklandı. Fatma Duygu için etkin soruşturma, adalet!

23 yaşındaydı. İstanbul’da yaşıyordu. 1,5 ay önce tanıştığı erkekle konuşmak için 15 Ağustos 2023’te Tekirdağ’a gelmişti. Erkek, artık görüşmek istemediğini söyleyen Züleyha’yı öldürdü. Züleyha’nın anısı, ayrılmak istediği için hayattan koparılan tüm kadınlarla birlikte U’Sandık’ta yaşasın.

29 yaşındaydı. Erkek arkadaşıyla birlikte Zonguldak’taki bir arkadaşını ziyarete gittiği 17 Ağustos 2023’te 2. kattaki balkondan düşerek öldü. Evdeki iki erkek ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Gizem için, yanlarında bir erkek varken “yüksekten düşerek” ölen tüm kadınlar için adalet!

29 yaşındaydı. Bir çocuğu vardı. Ayrıldığı için kendisini ve ailesini sürekli tehdit eden kocadan Balıkesir’e kaçmış, koruma ve gizlilik kararı aldırmıştı. Karara rağmen yerini tespit edebilen koca, Havva’ya defalarca ateş etti. 112 gündür hastanede yaşam mücadelesi veren Havva 17 Ağustos 2023’te öldü. Anısı, kadınları erkek şiddetinden korumayan sorumlulara isyanımızda yaşasın.

34 yaşındaydı. Kastamonu’nun bir köyünde annesiyle yaşıyordu. Boşanma davası açtığı erkek 18 Ağustos 2023’te “barışmak için” geldiği evde Melek’i öldürdü, annesini yaraladı. Melek’in anısı, boşanma aşamasında öldürülen tüm kadınlarla birlikte U’Sandık’ta yaşasın.

48 yaşındaydı. Haber alamayan yakınlarının ihbarıyla 18 Ağustos 2023’te İstanbul’da günlük kiralanan bir dairede cansız bedeni bulundu. Ebru K. için etkin soruşturma, adalet!

Niğde’de yaşıyordu. Evliydi, beş çocuğu vardı. Koca 19 Ağustos 2023’te Nüket’i silahla vurarak öldürdü. “Bilinmeyen bir nedenle tartışma” değil, erkek şiddetinin öldürdüğü Nüket’in anısı U’Sandık’ta, kadın cinayetlerine isyanımızda yaşasın.

43 yaşındaydı. Evliydi, iki çocuğu vardı. Koca 19 Ağustos 2023 sabahı erken saatlerde Deniz’i ve 16 yaşındaki oğlunu bıçaklayarak öldürdü. “Cinnetin” değil erkek şiddetinin hayattan kopardığı Deniz’in anısı kadın cinayetlerine isyanımızda yaşasın.

27 yaşındaydı. Antalya’da bir markette çalışıyordu. Bir çocuğu vardı. Boşanmaya çalıştığı koca 21 Ağustos 2023’te markete gelerek barışma teklifini kabul etmeyen  Sümeyye’ye saldırdı. Sümeyye’nin kaçarak kendini kilitlediği deponun kapısını kırdı, defalarca bıçaklayarak öldürdü. Anısı U’Sandık’ta yaşasın.

34 yaşındaydı. İstanbul’da şiddetine maruz kaldığı koca ile mücadele ediyordu. 1,5 yıl önce uzaklaştırma kararı aldırıp yanına taşındığı ailesi de tehdit edilince, şiddet evine dönmek zorunda kalmıştı. Koca 22 Ağustos 2023‘te Meryem’i 11 yaşındaki çocuğunun gözü önünde öldürdü. Anısı, uzaklaştırma kararlarını kağıt üzerinde bırakan sorumlulara isyanımızda yaşasın.

36 yaşındaydı. Kocaeli’de yaşıyordu. İki çocuğu vardı. Eski sevgili olduğu iddia edilen erkek 25 Ağustos 2023‘te sokakta yürüyen Yıldız’ın yanına motosikletle yaklaşıp kurşun yağdırdı. Bir gün önce aynı yerde rahatsız ettiğinde polise yaptığı şikayeti ciddiye almayanların yardımıyla hayattan koparılan Yıldız’ın anısı U’Sandık’ta yaşasın.

42 yaşındaydı. Suriye’den Konya’ya gelip yerleşmişti. 26 Ağustos 2023’te Türkiye’de koca tarafından sokak ortasında öldürülen kadınlardan biri oldu. Anısı U’Sandık’ta yaşasın.

17 yaşındaydı. Bursa’da kaldığı yetiştirme yurdundan izinli ayrılıp geri dönmemişti. Cansız bedeni 27 Ağustos 2023’te bir inşaatta bulundu. Aynı yaştaki bir erkek tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı. Koruma altında bile korunmayan tüm kız çocukları için, Yasemin için etkin soruşturma, adalet!

74 yaşındaydı. Adana’da yaşıyor, kanserle ve şiddetine maruz kaldığı kocayla mücadele ediyordu. 55 yıldır evli olduğu erkek 28 Ağustos 2023’te Naile’yi sırtından vurdu, 1,5 saat başında ölmesini bekledi. Naile’nin anısı U’Sandık’ta, erkek egemenliğiyle mücadelemizde yaşasın.

39 yaşındaydı. Ordu’da yaşıyordu. Ayrıldığı erkek 28 Ağustos 2023’te konuşma bahanesiyle geldiği evinde Ayşe’yi döverek öldürdü. Zanlının ifadesinde söylediği gibi kıskançlığın değil, erkek şiddetinin öldürdüğü Ayşe’nin anısı, ayrıldığı için öldürülen tüm kadınlarla birlikte U’Sandık’ta yaşasın.

İstanbul’da yaşıyordu, evliydi. Koca 28 Ağustos 2023’te Binnaz’ı silahla vurarak öldürdü. Medyanın klişe başlıklarındaki gibi cinnetin değil erkek şiddetinin öldürdüğü Binnaz’ın anısı, erkek şiddetine ve bu şiddetin tekrarlandığı haberlere isyanımızda yaşasın.

61 yaşındaydı. Konya’da yaşıyordu, evliydi. Koca 28 Ağustos 2023’te İklime’yi av tüfeğiyle vurdu. “Tartışmanın ya da tartışmanın büyümesinin” değil, erkek şiddetinin öldürdüğü İklime’nin anısı U’Sandık’ta yaşasın.

64 yaşındaydı. Nevşehir’in bir köyünde yaşıyordu, evliydi. Koca 29 Ağustos 2023’te Uygun’u silahla vurarak öldürdü. Vurulduğu sırada evden kaçmaya çalıştığı anlaşılan Uygun’un anısı, erkek şiddetine isyanımızda yaşasın.

Ankara’da, kızıyla birlikte yaşıyordu. Boşanmaya çalıştığı koca 30 Ağustos 2023’te evden çıktığında Şerife’nin yolunu kesti, pompalı tüfekle öldürdü. Anısı ayrılmak istediği için erkeklerin hayattan kopardığı tüm kadınlarla birlikte U’Sandık’ta yaşasın.

45 yaşındaydı. Bursa’da yaşıyordu. Dört çocuğu vardı. Bir televizyon programında, boşandığı erkeğin ısrarla takip ettiğini anlatmıştı. 31 Ağustos 2023’te, eski koca kaçmaya çalışırken yakalayıp Leyla’yı öldürdü. Anısı U’sandık’ta yaşasın.

Mislina 23, annesi Saadet 60 yaşındaydı. Mislina’nın bir ay önce boşandığı erkek 31 Ağustos 2023’te Mislina’nın yerleştiği aile evine iki tabancayla geldi, üç kadına kurşun yağdırdı, Mislina ve Saadet’i öldürdü. Anıları, engellenmeyen erkek şiddetine isyanımızda yaşasın.