Kâmile Yılmaz

16 Eylül 2022’de İran’ın molla rejimi 22 yaşında gencecik bir kadını, başörtüsü kurala uygun değil diye gözaltına aldı ve orada öldürdü. “Ahlak Polisi” kıydı ona. O günden beri İran’da kadın eylemleri hiç durmadı. Mahsa eylemlerin sembolü oldu. Her eylemde onlarca kadın gözaltına alındı. Bir yıldır yüzlerce kadın idam edildi. Molla rejimi, bir yıldır kadınların eylemini durduramadığı halde geri adım atmıyor. Varsa yoksa kadın bedeni, örtünmesi vb ile uğraşıyor. Kadın bedeni, örtünmesi, dünyanın her yerinde gericilerin önceliği. İnsanca yaşam, eşitlik, adalet gibi bir kavram ilgilerini çekmiyor. Onlar biliyorlar ki kadın özgür olursa, dünya cennete döner. Savaş kararı kolayca alınamaz, insanca yaşam kurulur, mutlu olunur. Mutlu insan sömürülemez. Mutlu insanı kandıramazlar.

Neden ille de kadın baskı altına alınmak ister? Çünkü kadın öğrenirse, çocuklarına öğretir. Kadın uyanırsa toplum uyanır. Kadın kurtulursa, insanlık kurtulur. Onlar bunu çok iyi biliyorlar. O yüzden sürekli kadını karanlığa itiyorlar. Yanıltılan kadınlar da hemcinslerini yanıltıyor. Kadınların önünde dağlarca engel, aştığımız her engelin arkasında başka bir engel. Yüzlerce yıldır bitmedi bir türlü. Ne kadınlar vazgeçti mücadeleden, ne de kadın düşmanları kötülükten.

16 Eylül Cumartesi gün kadınlar saat 17.00’de Kadıköyde, Mahsa Jina Amini’yi anacaklar. İstanbul Valiliği bu eyleme izin vermedi. Yasaya göre kadınların anma yapmak için izine ihtiyaçları yok. Yinede Valiliğe başvurdular, gerekçesiz ret cevabı aldılar. Geçen ay 22 kadın erkek eliyle öldürüldü. Kadın cinayeti hiç durmuyor. Öyleyse kadınlar neden sussun ya da neden susturulsun? İnsan olan herkes cinayete karşı çıkar. Hiç kimse ölümden mutluluk duymaz, duyamaz, duymamalı. Öyleyse kadınların anma eylemine neden karşı çıkılsın? Ne olursa olsun, kadınlar, cumartesi gün Mahsa Jina Amini’yi anacaklar. Kadın cinayetlerinden rahatsız olan herkes bunu onaylar.

Şu bilinmeli ki ne Mahsalar tükenir, ne de eylemler biter. Ta ki yeryüzü aşkın yüzü olana dek.
Yaşasın Kadın Dayanışması ve mücadelesi.