Erkekler, en az 63 kadına şiddet uyguladı, 11 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti, en az yedi kadını taciz etti.

İnfografik: Dilek Sarıgül/bianet

Haberin Kürtçesi / İngilizcesi için tıklayın

bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler Temmuz’da en az 22 kadını öldürdü.

Temmuz’da en az 22 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansıdı.

Şüpheli ölüm illeri

Antalya (1), Çanakkale (2), Düzce (1), Elazığ (1),  İstanbul (3), İzmir (2), Karabük (1), Karaman (2), Kayseri (2), Mardin (1), Mersin (1), Muğla (1), Ordu (1), Samsun (1), Urfa (1), Zonguldak (1)

Erkekler, en az 63 kadına şiddet uyguladı, en az 10 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti, en az yedi kadını taciz etti. Temmuz’da erkekler en az 15 kadını seks işçiliğine zorladı.

Temmuz 2023’te basına yansıyan tecavüz vakası olmadı.

Okuma Önerileri

2010-2013 Erkek Şiddeti Çeteleleri ve Düşündürdükleri

İstatistiklerle 2015-2016 Erkek Şiddeti Davalarında Çıkan Kararlar

11 yılın erkek şiddeti sayıları konuşuyor

Çetele üzerine nasıl çalıştık?

Erkek şiddeti ve kadın cinayetlerine nüfus ve SEGE’den bakış

Erkek şiddetinde ne neyi artırıyor, ne neyi düşürüyor?

Prof. Dr. Taşıran: Erkek şiddetinin daha fazla analize ihtiyacı var

 

 2023’te basına yansıyan erkek şiddeti

2023’ün ilk yedi ayında erkekler 174 kadını öldürdü, 34 kadını taciz etti, 75 çocuğu istismar etti, 420 kadına şiddet uyguladı, altı kadına tecavüz etti. Erkekler en az 188 kadını seks işçiliğine zorladı. 150 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansırken, erkekler 15 çocuğu öldürdü.

2022’nin ilk yedi ayında erkekler, 191 kadını öldürdü, 89 kadını taciz etti, 163 çocuğu istismar etti, 455 kadına şiddet uyguladı, 20 kadına tecavüz etti. Erkekler en az 363 kadını seks işçiliğine zorladı. 2022’nin ilk yedi ayında 119 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansırken, erkekler, yılın ilk yedi ayında en az 23 çocuğu öldürdü.

2021’in ilk yedi ayında erkekler, 174 kadını öldürdü, 78 kadını taciz etti, 85 çocuğu istismar etti, 62 kadına tecavüz etti. Erkekler en az 409 kadını seks işçiliğine zorladı, en az 491 kadına da şiddet uyguladı, yaraladı. 2021’in ilk yedi ayında 131 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansırken, erkekler, en az 15 çocuğu öldürdü.

Cinayet

Erkekler, Temmuz’da en az 22 kadını öldürdü; geçen yıl aynı ay bu sayı 28 idi. Erkekler, kadınların yanındaki bir erkeği de öldürdü.

Erkekler, en az altı kadını koruma kararına rağmen öldürdü.

Erkeklerin Temmuz’da öldürdüğü kadınlar

Aysel E., Büşra A., Dilan Y., Fatma A., Gamze D., Gönül Er, Gülten A., Hedra A., Kader Akşan, Kader G., Kübra Ö., Melek Baştürk, Merve Girişmek, Nazlı Şahin, Saime Şahin, Sema Ç., Semra Elmas, Sevinç A., Sultan Zencirci, Suzan Ç., Zehra Aysel Ç., Zübeyde T.

 

Erkeklerin kadınları öldürdüğü iller

Ankara (1), Antalya (1), Batman (1), Bursa (1), Çorum (1), Hatay (1), İstanbul (5), İzmir (1), Karaman (1), Malatya (1), Manisa (1), Mardin (1), Mersin (1), Nevşehir (2), Sakarya (1), Samsun (1), Şırnak (1).

Erkekler sekiz kadını “ayrılmak istediği, barışmak istemediği”, bir kadını “araba anahtarını vermediği”, bir kadını da “emekli aylığını vermediği” için öldürdü. Erkeklerin 12 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı.

17 kadını kocası, eski kocası, sevgilisi erkekler, iki kadını arkadaşı/iş arkadaşı, üç kadını da oğlu öldürdü.

Erkekler, beş kadını sokak, tarla, ormanlık alan gibi ev dışı alanlarda, 13 kadını ev içinde öldürdü. Erkeklerin dört kadını nerede öldürdüğü basına yansımadı.

Erkekler, beş kadını kesici aletle, 14 kadını ateşli silahla öldürdü. Erkekler, bir kadını boğdu. Erkeklerin iki kadını nasıl öldürdüğü basına yansımadı.

Hukuki Süreç

Temmuz’da kadınları öldüren en az 21 fail vardı. Sadece yedi fail tutuklandı. Üç fail intihar etti, üç fail gözaltına alındı, iki failin süreci “kaçtı”, aranıyor” diye yansıdı. Altı failin hukuki süreci basına yansımadı.

 

Temmuz’da aydınlatılan cinayet

Mersin’de M.D. isimli erkek, A.B. isimli kadını öldürdü. Erkek tutuklandı. Olay 28 Haziran’da kırsal alanda bir kadın cesedinin bulunması ile ortaya çıktı. M.D. isimli erkeğin 41 ayrı suçtan 35 yıl kesinleşmiş hapis cezası olup cezaevinden firar ettiği ve 3 yıldır başkasına ait kimlik kullandığı öğrenildi.

 

Çocuk Cinayeti  

Erkekler, Temmuz’da iki çocuğu öldürdü. Bir çocuğu babası öldürdü. Bir çocuğu da yoldan geçen biri öldürdü. Erkekler bir çocuğu kesici aletle bir çocuğu da ateşli silahla öldürdü.

Erkeklerin çocukları öldürdüğü iller

Adana (1), Nevşehir (1).

 

Hukuki Süreç

Çocukları öldüren üç fail vardı. Üçü de tutuklandı.

 

Taciz

Temmuz’da erkekler en az yedi kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı ayda 17 idi.

Erkekler, beş kadını sözlü ve fiziki yollarla taciz etti. İki kadını da karşınızda cinsel tatmin yaşayarak ve video çekerek taciz etti. Erkekler, yedi kadını da sokak, hastane, durak ve toplu taşıma araçlarında taciz etti.

Bir kadını doktor taciz etti, altı kadını taciz eden erkeklerin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkeklerin kadınları taciz ettiği iller

İstanbul (6), Kastamonu (1).

 

Hukuki Süreç

Kadınları taciz eden altı fail vardı. Sadece iki fail tutuklandı. Bir fail serbest bırakıldı. Bir fail hakkında soruşturma başlatıldı. İki fail hakkında hiçbir işlem yapılmadı.

Çocuk İstismarı

Erkekler, Temmuz en az 11 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti. Geçen yıl aynı ay bu sayı 16 idi. Bazı failler aynı suçu daha önce işlemiş ve yargılanmıştı.

Erkekler, 11 çocuğu etüt merkezi, sokak, park gibi ev dışı alanlarda istismar etti.

Yedi çocuğu etüt öğretmeni istismar etti, dört çocuğu istismar eden erkeğin kim olduğu bilgisi basına yansımadı.

Erkeklerin çocukları istismar ettiği iller

Ağrı (1), İstanbul (9), Tekirdağ (1).

 

Hukuki Süreç

Çocukları istismar eden yedi fail erkek vardı. İki fail erkek tutuklandı, bir fail gözaltına alındı. Dört failin hukuki süreci basına yansımadı veya hiçbir işlem yapılmadı.

Cinsel Saldırı/ Tecavüz

Temmuz’da basına yansıyan tecavüz vakası olmadı. Bu, tecavüz olmadığı anlamına gelmiyor.

Şiddet/Yaralama

Erkekler, Temmuz’da en az 63 kadını yaraladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı 64 idi. 12 kadını ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. En az dokuz kadın koruma kararına rağmen erkeklerce yaralandı.

Erkeklerin kadınlara şiddet uyguladığı iller

Adana (3), Adıyaman (2), Ankara (4), Antalya (1), Antep (1), Aydın (1), Batman (2), Bursa (1), Denizli (2), Diyarbakır (1), Edirne (26), İstanbul (11), İzmir (1), Kocaeli (2), Konya (1), Manisa (1), Mersin (1), Muğla (1), Zonguldak (1).

En az 46 kadını kocası, sevgilisi erkekler yaraladı. Bir kadını da bindiği aracın şoförü yaraladı. Bir kadını iş arkadaşı, bir kadını satış temsilcisi, iki kadını oğlu/kardeşi yaraladı. En az 11 kadını yaralayan 17 erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, 16 kadını barışmak istemediği, ayrılmak istediği için yaraladı. Bir kadını köpek beslediği için, bir kadını maaşını paylaşmadığı için yaralayan erkekler, dört kadını da kıskandığı için yaraladı.

Erkekler, 46 kadını darp ederek, bir kadını balkondan atarak, bir kadını da boğarak yaraladı. Erkekler, yedi kadını ateşli silahla, altı kadını kesici aletle yaraladı. Erkeklerin iki kadını nasıl yaraladığı basına yansımadı.

Erkekler, 28 kadını ev içinde, 30 kadını sokak, düğün yeri, hastane, ormanlık alan, trafik gibi ev dışı alanlarda yaraladı. Erkeklerin beş kadını nerede yaraladığı bilgisi basına yansımadı.

Hukuki Süreç

Kadınları yaralayan 68 fail erkek vardı. Sadece altı fail tutuklandı. Beş fail gözaltına alındı. 19 fail hakkında yasal işlem başlatıldı. Bir failin araç ruhsatı iptal edildi. Yedi failin süreci “aranıyor”, “kaçtı” diye yansıdı. Üç fail intihar etti. Yedi fail hakkında hiçbir işlem yapılmadı. En az 20 failin hukuki süreci basına yansımadı.

Seks İşçiliğine Zorlama

Temmuz’da erkekler en az 15 kadını seks işçiliğine zorladı. Geçen yıl bu sayı 12 idi.

15 kadın Türkiye vatandaşı değildi. Seks işçiliğine zorlananlar arasında çocuklar da vardı.

Hukuki Süreç

Kadınları seks işçiliğine zorlayan en az üç fail vardı. Üçü de gözaltına alındı.

 

Kadınların seks işçiliğine zorlandığı iller

Ankara (15).

 

Açıklama

bianet’in erkek şiddeti çetelesinde basına yansıyan ve sadece erkek şiddeti sonucu hayatını kaybeden kadınlara yer veriyoruz.

Toplumsal cinsiyet temelli olmayan şiddet vakalarını ve cinayetleri çeteleye almıyoruz.

Faili henüz belirlenememiş kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümlerini sene boyunca aylık çetelelere not ediyoruz ancak başlıktaki sayıya eklemiyoruz.

Sene sonunda, çetelelerde yer alan bu faili belirlenememiş cinayetler ve şüpheli ölümlerin akıbetini araştırarak, zaman içinde aydınlatılan vakaları eğer toplumsal cinsiyet temelli ise çeteleye ekliyoruz.

Masumiyet karinesi gereği resmi olarak evli çiftlerde kadının ve erkeğin soyadını kısaltarak yazıyoruz.

Ruhsal bozuklukları olan kişilerin işledikleri cinayetleri de çeteleye almıyoruz (Şizofreni hastalarının işlediği cinayetler gibi).

İntihar ve intihara teşebbüs vakalarını sadece kadın geçmişinde şiddet/ sistematik şiddete maruz kaldıysa çeteleye dâhil ediyoruz. Bu intihar vakalarına ayrı bir kategoride yer veriyoruz ve başlığa taşıdığımız sayıya dâhil etmiyoruz.

Ayrıca kadının doğrudan hedef olmadığı toplu cinayet haberlerini de, eğer tartışmaya sebep olan konu toplumsal cinsiyet temelli değilse çeteleye dâhil etmiyoruz.

Çetelelerde yer alan meslek grupları, sadece şiddet olayının meslekle bağlantılı olduğu durumları kapsıyor.

Örneğin, “Kadını, evinde, profesyonel asker olan kocası ateşli silahla öldürdü” gibi.

Erkeklerin, çocuklara uyguladığı şiddeti de şiddetin boyutlarının görünür olması açısından çeteleye ekliyoruz.

(EMK)

 Fotoğraf: csgorselarsiv.org

Kaynak: bianet.org/