Kamile Yılmaz

“Sevgi, sadece büyümesi durduğunda yok olur.” Pearl S. Buck

14 Şubatı “Sevgililer Günü” demişler. Ben buna karşı çıkıyorum ve bugüne “Sevgi Günü” demek istiyorum. Sevgili; gidebilir, ömrü genelde kısadır, oysa sevginin ömrü çok uzundur. Sevgiyi beslemeyi bilirsek, yani sıcak tutarsak, dünya durdukça durur. Ayrıca “Sevgi” sadece karşı cinse duyulmaz. Her canlıya, cansıza sevgi duyabiliriz. Sevdikçe çoğalır, güçleniriz. Sevdikçe seviliriz. İnsanı, hayvanı, çiçeği, böceği, dağı, taşı, toprağı, suyu vb sevenden zarar gelir mi? Bütün kötülükler sevmeyenden gelir. Buna hepimiz tanığız. Yüreğinde sevgi olmayanın, içi dışı kötülüktür. Öyleyse sevgi, en değerlimiz olmalı.
Son zamanlarda oldukça küçümsenen sevgiye sahip çıkmalı, sevmeli, sevgiyi önermeli, bıkmadan usanmadan anlatmalı. Çocuklara, sevgiyi unutan büyüklere, özellikle yetkilerle donatılanlara, sevginin en gerekli şey olduğunu göstermeli. Sevilmeyenin sevmesi zordur elbette. Sevilmeyeni de sevgiyle tanıştırmalı. Bütün bunları insanlığın geleceği için yapmalı. Her okulda “Sevgi” dersi olmalı. Sevgisiz toplum, çorak tarla gibidir, hiç ürün veremez. Sevdiğimiz kadar yaşarız hayatta, sevdiğimiz kadar seviliriz. Sevilmek kadar sevmek de bir ihtiyâçtır. Yüreğimizdeki sevgiyi bir yere kanalize edemezsek, uzun zaman kalan yiyecekler gibi bozulur, uçar gider, yok olur.

Bu kadar değerliyse sevgi, 14 Şubatta bir şey yapmalı. Unuttuğumuz dostlara, yakınlara, uzaklara, sokaktaki sevgiden yoksun kalmış canlılara sevgi sunalım. Elbette sevgi, metayla sunulmaz. Tencere, tava, pahalı hediyeler alın demiyoruz. Sevgi onlarla ifade edilmez. Sıcak bir merhaba, hal hatır sorma, birlikte çay içme, ziyaret etme, şiir okuma vb. İlle de hediye alacaksak, “Anmalık” düşünüyorsak; kitap alabiliriz. Çünkü kitap; insandan uzun yaşar. İçine yazdığımız bir iki cümle her zaman bizi anımsatır.

14 Şubat; aynı zamanda “Kitap Bağışlama” günü. Ne güzel buluşturmuş tarih ana! Hemen sevdiklerimize kitap verelim, kitap değiştirelim, tanımadıklarımıza kitap bağışlayalım. Derneklere, insanlara, özellikle kitaba ulaşmakta zorluk çekenlere kitap ulaştıralım. Mademki sevgi günüyle kitap bağışlama günü çakıştı, onun değerini bilelim.

İnsana kitap alırken, hayvanlara bir yudum su, yiyecek, sevgi verelim. Çiçekler bile sevgisiz açmazmış. Ağaç kesilirken korkarmış. Her canlının duygusu varmış. En çok da insanın. Bu duyguyu büyütmek de yok etmek de yolunu değiştirmek de mümkünmüş. Gülümsediğimiz kadar güzelmişiz. Çiçekler hep gülümsermiş. O nedenle sevenler birbirine çiçek alırmış.
Halay çekmek ne güzeldir dövüşmek yerine, türkü söylemek ne güzeldir ağıttan. Göze bakmak ne yücedir ayaktan. Yakın ne güzeldir uzaktan. Sarılmak ne güzeldir kırmaktan. Ne kolaydır sevmek, el ele kol kola olmak.

Sevgi gününüz kutlu olsun. 14.02.2024